Rootslaste vallutus katkestab Tartu jesuiitide tegevuse

kaardile

1600

Nii Poola kui Rootsi kuningaks saanud Sigismund III kaotas võimaluse viimases riigis reaalselt võimul püsida, kui ta 1598. aastal Stångebro lahingus enda onult lüüa sai, aga ta ei tahtnud loobuda enda võimust Eestimaa üle, mis rootslastele kuulus - nii inkorporeeris ta selle Poola kuningriigi külge, kus tema võim oli kindel. Eestimaa seisused seda aga ei aktsepteerinud ning oleks end pigem näinud Sigimundi protestantliku onu Karli alamatena, kes Rootsis reaalselt võimul oli. 1599. aastal saabus viimane Eestimaale ning ajas poolakad sealt välja. Seejärel viis ta sõjategevuse edasi Liivimaale ning 1600. aasta sügisel ähvardati juba Tartut. Jesuiitide seas hakkas levima üldine kartus, et rootslased võivad linna vallutada.

Sel ajal tõusis jesuiitide keskseks tegevuseks sõjaväelaste hingehooldus, kes jumalikku abi ootasid ning enda patte kahetsesid. Lisaks korraldasid jesuiidid sel ajal ligi 40-tunniseid palvusi, mis olid seotud ka avalike lihasuretamistega. Oktoobri lõpul tehti juba kõik mis võimalik, et kolleegiumi vara Tartust kindlasse kohta toimetada, aga koole veel ei suletud. Mitmed jesuiidid lahkusid novembrikuus linnast, viies kaasa tähtsamad kirikuriistad ja kõige väärtuslikuma osa raamatukogust. Tartusse jäi ainult kolm preestrit ning neli ilmlikvenda, kes tegelesid peamiselt sõdurite jumalateenistustega ja saatsid neid lahinguväljal.

Pärast Pärnu ja Viljandi vallutamist alustas hertsog Karl detsembri lõpul Tartu piiramist ning linn kapituleerus juba 5. jaanuaril 1601. aastal. Rootslased kehtestasid taas vana kalendri, mille järgi nihkus vallutamise päev 1600. aasta 27. detsembrile. Kapitulatsiooni tulemusena sattus vangistusse Poola garnison ning rootslaste kätte jäid ka mõned Tartu jesuiidid. Hertsog Karl olevat vangistatud preestreid mõnitanud ning ähvardanud, kuid otsustanud neile siiski elu kinkida. Rootslased nõudsid jesuiitidelt välja kogu nende raha ning hävitasid nende raamatud.

Helk, Vello. Jesuiidid Tartus. Tartu, 2003
Kruus, Hans (toim) et al. Eesti ajalugu III. Rootsi ja Poola aeg. Tartu, 1940

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kivid
  • kool
  • nool
  • tulease