Jesuiitide misjonitöö Liivimaal 16. sajandi lõpus

kaardile

1589

Samaaegselt tõlkide seminari rajamisega muudeti 1585. aastal suuresti tänu Antonio Possevino tegevusele ka jesuiitide Tartu residents kolleegiumiks, mille eesmärgiks oli katoliku usu kehtestamine ja levitamine. Majanduslikult oli asutuse tegevus kindlustatud kuninga poolt annetatud kinnisvara sissetulekutega maapiirkondades (nt Rõngu mõisaga). Katoliku maailmas pandi Tartu kolleegiumile kui põhjapoolseimale kantsile suuri lootusi. Selles nähti lausa võimalust saavutada utoopilist unistust protestantliku Rootsi ja skismaatilise Venemaa tagasipöördumisest katoliku kiriku rüppe.

Tartus olevat jesuiidid kasutanud 1580. aastate lõpul viit kirikut, kus pühapäeviti peeti linna venelastele ja sakslastele kaks jutlust. Eestilaste kohta täheldatati lausa, et „mitte ainult Poolas, vaid kogu Euroopas on vaevu mõeldav jumalakartlikum rahvas kui eestlaste sugu" ning Possevino mainib, et ühel päeval tuli jesuiitide juurde „üks vanake kolmekümne miili kauguselt küsima, millal on lauritsapäev, et pidada püha ja paastuda." Siiski jäi suureks probleemiks keeleoskus, eriti pärast preester Busaeuse surma 1591. aastal, kuna teised jesuiidid ei vallanud eesti keelt niivõrd ladusalt. Jesuiidid on pidanud eestlasi aga ka paganlike toimetuste juurest eemale juhtima: näiteks on jätkunud kõue ja pikse jumala palumine põua korral ning ohverdused mõnede puude juures.

Sissetulekute kindlamaks muutudes - näiteks Riia sadamast saadavate tulude läbi - kasvas ka jesuiitide arv Tartus. Pärast tagasihoidlikku algust nelja preestri ja kahe ilmlikvennaga oli uuel kolleegiumil 1587. aasta suvel juba 14 liiget ning 1600. aastaks 19 preestrit ja 12 skolastikut. Lisaks oli jesuiitide seas eksterne, kes polnud kolleegiumi liikmed, kuid tegutsesid seal mitmetel ilmalikel aladel, näiteks tõlkide või käsitöölistena.

Helk, Vello. Jesuiidid Tartus. Tartu, 2003
Laur, Mati. Eesti ajalugu varasel uusajal 1550-1800. Tallinn, 1999


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kivid
  • kool
  • nool
  • tulease