Toimub I Balti põllumajandus-tööstusnäitus ja põllutöökongress

kaardile

1865

Riias toimunud näituse eeskujul hakkasid regulaarselt toimuma ka Tartu näitused, mis andsid tõuke eestlastest talupidajate seltside tekkele ning said Baltikumi põllumajanduse moderniseerimise mootoriks."

Pausi põllumajanduse arengus ja näitusetegevuses lõpetas akadeemik Alexander Theodor von Middendorffi (pildil) ja Sotsieteedi sekretäri Karl Hehni eestvõttel peetud Balti põllumeeste ja metsakasvatajate esimene nõupidamine ning selle otsusel 1865. aasta juunis Riias korraldatud kõiki kolme kubermangu ühendav I Balti põllumajandus-tööstusnäitus ja põllutöökongress. Balti kesknäitused toimusid Riias veel ka edaspidi. Tartus jätkus näituste korraldamine 1871. aastast, alates 1874. aastast sai sellest provintside-ülese tähtsusega 3-4 päevane augustinäitus, mida peeti kuni 1913. aastani.

Tartu näitustest sai suurüritus kogu Balti regiooni ning ka lähemate Vene kubermangude jaoks: sellele tuldi nii osalema kui ka äritehinguid sõlmima. Reeglipäraselt tulid Tartusse tähtsaimad tõuaretajad oma produktiivloomadega, et asjatundliku ekspertiisi osaliseks saada ning oma tööle tunnustust leida. Väljapanemist leidsid eelkõige hobused ja veised, aga ka sead, lambad, kodu- ja maakäsitöö, masinad ja põllumajandussaadused. Näitustel tutvuti modernsete maaparandusmeetodite ning muude agraarelu arendavate uuendustega.

Tähtis roll oli Tartu näitustel aga eestlaste väiksemate põllumeeste seltside rajamisele tõuke andmisel, mis iseseisvalt hakkasid maaelanikkonna seas propageerima uudseid vahendeid ning tegelesid muude seltsiliikumistele omaste ettevõtmistega. Näitusetegevuse lai levik Balti regioonis oli ka siinse põllumajanduse moderniseerimise mootoriks. Neid võiks käsitleda ka eesti ja baltisaksa üksteist toetava ja virgutava majandusliku võistluse ilminguna. Mõisate ja mõisnike põllumajandusühingute järel ning eeskujul hakkasid ka talud ja eesti põllumajandusseltsid siirduma intensiivsema, turule orienteeritud põllumajanduse teele.

Vahtre, Sulev (toim.) et al. Eesti ajalugu V. Pärisorjuse kaotamisest Vabadussõjani. Tartu, 2010
Konverentsi „Seltsiliikumine Eestis: eilsest tänaseni" ettekannete teesid. Tallinna Pedagoogikaülikool, Eesti Teaduste Akadeemia, Eesti Rahvakultuuri Arenduskeskus. Tallinn, 1993

Foto:http://et.wikipedia.org/wiki/Alexander_Theodor_von_Middendorff

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

 • ajalooline
 • kool
 • mõis
 • näitus
 • NB
 • park
 • puu
 • ring
 • teater
 • ülikool
 • vaade