Johann Blankenfeldist saab Riia peapiiskop

kaardile

29. juuni 1524

29. juunil 1524 sai uueks Riia peapiiskopiks humanist, mõlema teaduse doktor ning Tallinna ja Tartu piiskop Johann Blankenfeld. Varem oli Blankenfeld olnud Saksa ordu prokuraator Roomas ning seega olid tal head suhted ka paavstiga. Tänu viimasele õnnestuski tal Liivimaal lausa kolme piiskopkonna etteotsa tõusta.

Blankenfeld oli juba enne peapiiskopiks saamist silma paistnud vana usu aktiivse toetajana, olles suuteline Tartus esimese reformatsioonikatse ka nurjama. Nüüd, Riia peapiiskopiks saades, püüdis ta sama korda saata kogu Liivimaal. See tal siiski ebaõnnestus, ta läks vaid linnadega tülli: 21. augustil 1524 ütles Riia linn ustavusvande temale üles ning soovis end ordu ainuvõimu alla anda. Ordumeister Plettenberg esialgu siiski keeldus sellest.

Kuid ka Tallinnas kasvasid Blankenfeldi ja katoliikluse vastased meeleolud, nii et 1524. aasta lõpul pidas too paremaks Tallinna piiskopi kohast loobuda. 1525. aastal pingestusid olud aga veelgi, kui ka Tartus tekkis sõjaline konflikt linlaste ja piiskopimeeste vahel.

Allikas: Eesti ajalugu. II, Eesti keskaeg. 1937.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • tulease