Muinasaja lõpp

kaardile

1227

Muistne vabadusvõitlus on ajastute piir eelkõige poliitilise ajaloo valguses. Eesti inimeste elukorralduses võib muutusi märgata alles XIII sajandi teisest poolest alates. Ilmselt peamine põhjus tõmmata piir muinasaja ja keskaja vahele just muistse vabadusvõitluse sündmustega on Läti Henriku Liivimaa kroonika, mis on esimene oluline kirjalik ajalooallikas Eesti kohta. Henriku Liivimaa kroonikat loetakse Eesti ajaloolise aja alguse tähiseks.
Esimesed, kelle elukorraldus muinasaja lõpuga muutus, olid eesti ülikud. Endised isandad said pärast muistset vabadusvõitlust nüüd ise isandad sakslaste ja taanlaste näol. Sõjategevus ilmselt ei toonud endaga kaasa väga suurt kahju, sest sõjaväed olid üsna väikesed, hukkunute arv võrreldes elanikkonna arvuga mitte katastroofiliselt suur ning ainelisi väärtusi enamasti ei hävitatud, vaid need vahetasid omanikku. Igatahes oli rahvaarv XIII sajandi keskpaigaks suures osas taastunud. Eestlased jäid esialgu üsna sõltumatuteks ning vabaduste vähenemine ja eliidi kadumine toimusid keskaja jooksul järk-järgult. Sellel teel oli märgiline sündmus ühe vaba mehe tunnuse, relvakandmisõiguse keelamine eestlastel, mis toimus küll alles 1507. aastal.

pildil: Ott Kangilaski "Muhu linnuse piiramine"

 

allikas: Aivar Kriiska, Andres Tvauri. Eesti muinasaeg. Avita 2002

pildiallikas: http://www.estonica.org/est/pilt_maastik_index.html?pilt_id=16&nimi=muhu_piiramine&peal=Muhu linnuse piiramine&tekstid=81


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kirik
  • monument
  • nool