Narva Kreenholm

kaardile

1908

Narva jõe kaldale tekkis 19. sajandi teisel poolel kuulus Kreenholmi Manufaktuur - uks tolleaegse Euroopa suurimaid tekstiilitööstusi. Manufaktuur kasutas langeva vee odavat energiat ja oma aja kohta edumeelset tehnoloogiat.

Ettevõtte toodang teenis ara Grand Prix 1900.a. Pariisi maailmanäitusel. Kreenholmi Manufaktuur loodi nagu terviklik linnak, mis koosnes peale tootmishoonete ka administratiiv-, eluhoonete ja ühiskondlike hoonete kompleksist.

Kreenholmi ehitamisel viidi ellu XIX sajandi sotsialoogias väga populaarset tuleviku tööstuslinna filosoofilist ja arhitektuurilist ideed. Projekteerimisele kaasati Sankt-Peterburi akadeemilist koolkonda esindavaid arhitekte, manufaktuuri rajaja L. Knopp nõudis omalt poolt inglise mõjutuste projekti võtmist.

Sellest tuleneb Kreenholmi omapära arhitektuurilise mälestusmärgina. Kreenholmi arhitektidel õnnestus luua originaalne stiil, mis on otseselt seotud Narva linnaarhitektuuri ajalooliste traditsioonidega. Ajaloolise ja arhitektuurilise mälestusmärgina suurtööstuse tekkimise ajaloost on Kreenholm unikaalne Eestis ja olulise tähtsusega ka kogu Põhja-Euroopas.

Kreenholmi kitsarööpmeline raudtee rajati ajavahemikus 1902-1908. Raudtee töötas nii sisetranspordina kui ka transportis läheduses asuvast turbarabast turvast Joala vabriku õuele ilmselt katlamaja tarbeks. Narva veehoidla rajamise järel jäi turbaveotee veehoidla alla.

Raudtee eksisteerimise lõpuperioodil viis kitsarööpmeline tee Kreenholmist välja ca 1,5 km kaugusel asuvasse laokompleksi. Kogu Kreenholmi raudtee suleti 1999. aastal. Osa veeremist sattus Lavassaare raudteemuuseumisse ja osa Tootsi Turvas AS kasutusse.

Allikad: http://www.hansaco.ee


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • rong