Toompea linnus

kaardile

1219

Toompeal asus eestlaste linnus juba enne 13. sajandit. Taanlased ehitasid oma linnuse kohe pärast Revala vallutamist 1219. aastal. 1227. aastal läks linnus Mõõgavendade ordu valdusesse, kes ehitasid välja nn Väikese linnuse, praeguse Riigikogu asukohal. Ülejäänud Toompead hakati nimetama Suureks linnuseks. Ümberehitustööd jätkusid ka Taani ajal (1237-1346), eriti ulatuslikult aga 14. sajandi teisel poolel, kui Põhja-Eesti läks Liivimaa ordu kätte. Siis rajati konvendihoone ja tugevdati Väikese linnuse müüre. Linnusel oli kolm väravat, peavärav paiknes idamüüris, mis hiljem lammutati.

Toompea vaade aastast 1652.

Toompea ordulinnus oli Tallinna komtuuri asukohaks. 1558. aastal langes see ajutiselt Taani-meelsete avantüristide kätte, kuid võeti ordu poolt tagasi. 1561. aastal läks see koos Tallinnaga rootslaste kätte, kuigi 20 päeva hiljem kui muu linn, sest Poola-meelsed orduväed nõustusid sealt lahkuma alles pärast piiramise alustamist.

Toompea linnus oli küll looduslikult hästi kaitstud, kuid langes ka hiljem avantüristide kätte: 1570. aastal haarasid selle enda kätte palgasõdurid, kes olevat tahtnud linnust venelaste või hertsog Magnuse kätte mängida. Kuid ka seekord saadi nendest jagu. Et Toompead kordagi tormijooksuga pole vallutatud, on linnus suhteliselt hästi säilinud. 1920. aastatel ehitati aga kunagise konvendihoone kohale Riigikogu hoone, mille käigus mitmed keskaegsed hooned lammutati.

Allikas: Kalvi Aluve. Eesti keskaegsed linnused. Tallinn: Valgus, 1993.

(pilt): A.Pajur, A. Kriiska, A. Tvauri, A. Selart, B. Kibal, A. Andersen "Eesti Ajaloo Atlas" Avita 2006

(foto) http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1b/Toompea_ordulinnus_2005.jpg/250px-Toompea_ordulinnus_2005.jpg

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja
  • ring