Väidetavalt leiab aset Raudvärava lahing

kaardile

1032

1032. aasta kohale on Vene kroonikates märgitud teade, et Novgorodist väljus sõjalaevastikuga Uljeb, kes sai Raudvärava juures lüüa ja paljud mehed hukkusid.

Raudväravat on muuhulgas seostatud Viimsi poolsaare ja Aegna saare vahele jääva mereväinaga, kuna Paul Johansen on Raudneeme samastatud Rohuneemega. Ta on ka arvatud, et venelaste pealik Uljeb, kes oli ilmselt viiking Ulf Ragnvaldsson, sõdis lahingus muinaseestlaste, täpsemalt rävalastega. Et see sündmus toimus umbkaudu samaaegselt Tartu vallutamisega, on nähtud seost nendegi vahel ja loodud suurejoonelisi teooriaid Eesti-vastasest liidust, mille olevat sõlminud Jaroslav Tark ja Rootsi kuningas Olaf Skötkonung.

Paraku ei saa neid oletusi aga millegagi tõestada ning hoopis tõenäolisem on, et Raudväravad asusid tegelikult kusagil Põhja-Venemaal ja mitte Tallinna lähistel. Seetõttu on Raudvärava lahing sündmus, mida Eesti ajalooga tegelikult seostada ei tasu. Kuid et seda on tihti tehtud, siis võiks ta siinjuures märgitud olla.

Allikas: Sulev Vahtre. Kiovan Venäjä ja Viro 1030-1061. In: Suomen varhaishistoria. Rovaniemi, 1992. Lk-d 623-630.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • haud
  • tulease