Sossolite retk Pihkva alla.

kaardile

1061

1061. aasta kevadel toimus kroonikate kohaselt sossolite vastuhakk Kiievi maksukogujatele.

Kroonikateksti eestikeelne tõlge selle kohta on järgmine: Nemad aga olles [algul] nõus maksma, ajasid maksukogujad minema; kevadel [seega aastal 1061] aga tulid ja vallutasid külad Jurjevi ümbruses, põletasid linnuse ja majad ning tegid palju kurja, jõudes sõdides kuni Pihkvani. Ja nende vastu läksid taplusse pihkvalased ja novgorodlased, venelasi langes 1000, sossole aga arvutult (Andres Tvauri. Muinas-Tartu, lk-d 226-227).

Seega kogusid sossolid ilmselt suure sõjaväe ja põletasid maha kõigepealt Tartus asunud Kiievi tugipunkti. Sellega lõppes ka umbkaudu 30 aastat kestnud Vene võim Kagu-Eesti üle. Kuid nagu näha, ei piirdunud sossolid ainult sellega, vaid tungisid koguni ühe olulisema Vana-Vene linna, Pihkva alla. Võimalik, et retkest võtsid osa lisaks oletatavalt põhjaeestlastest sossolitele ka teised eesti hõimud, sealhulgas vürstivõimu alt vabanenud kagueestlased.

Pihkvasse oli vürst jõudnud aga koguda ilmselt küllaltki arvestatava väe, mis sossolitega võitlusesse asus. Lahingu tulemus on jäänud selgusetuks, sest kroonikad pajatavad vaid, et venelasi hukkunud 1000, sossoleid aga arvutult. Seetõttu on võimalik, et tegelikult osutusid lahingus võitjateks hoopis viimased. Jurjevi kaotamine oli Kiievi-Venele ilmselt küllaltki suureks hoobiks, sest järgneva poole sajandi jooksul pole Vene sõjaretkedest Eestisse midagi teada. Ilmselt mängis siin aga oma osa ka Vana-Vene riigi sisemine killustatus, mis eriti pärast Izjaslavi väga selgeks muutus.

Allikad: Aivar Kriiska, Andres Tvauri. Eesti muinasaeg. Tallinn: Avita, 2002.
Andres Tvauri. Muinas-Tartu. Tartu-Tallinn, 2001.

 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • haud
  • tulease