Pilistvere meteoriidisadu

kaardile

08. august 1863

8. augustil 1863. aastal toimus meteoriidisadu Pilistveres, Põltsamaa lähedal. Nähti langemas kaheksat meteoriiti, kuid seni on leitud vaid neli (Aukamäe, Kurla, Wahhe ja Saviaugu I) Meteoriitide langemist on kirjeldatud järgmiselt:

Kurla meteoriit
Selle meteoriidi langemist nägid vennad Johann (Juhan) ja Andreas (Andres) Steinbergid, kes töötasid sel hetkel põllul. Nad kuulsid samasugust lärmi, nagu kuuldi Aukamäe meteoriidi langemisel. Nad nägid, kuidas must ese rehe kivikatusele langes. Tares olnud inimesed kuulsid samuti müra ja ehmatuse tõttu jooksid talli sellesse osasse, kus nägid auku katuses ja suitsupilve sigala laes. Algul nad kartsid tulekahju, kuid siis rahunesid, arvates selle olevat külma välgu. Järgmisel päeval asus meteoriiti otsima A. Mickwitz, kes selle sealaudast ka leidis. Meteoriidi mass oli 3950 grammi.

Aukamäe meteoriit
Meteoriidi langemist nägid 500 meetri kauguselt rukkipõllul töötanud Andres Pak ja pooleteramees Hans Matzi. Nad kuulsid meteoriidi langemisega seonduvat müra: korduvat kõminat, trummilaadset mürinat ja sisinat. Taevas nähti musta jutti, mis oli jälgitav kuni maapinnani. Kivi maandumisel maapind vappus. Pealtnägijad ei julgenud algul auku lähemalt uurida. Nelja tunni pärast julgesid Andres ja tema uudishimulik õde augule läheneda. Meteoriit lebas augu põhjas, millest oli välja paisatud turvast, savi ja kive. Meteoriit oli nii kõvasti kinni, et alles kangiga õnnestus ta august välja kangutada. Andres viis kivi parun Richard Victingshoffile, kes kinkis selle Tartu Ülikoolile. Meteoriit kaalus 10 741 grammi.

Wahhe meteoriit
Talunaine Katherine (Trina) Kipper tegi just heina, kui kuulis hirmsat müra. Hirmunult jooksis ta koju, kus kuulis teistelt taevakivide kukkumisest. Kolm päeva hiljem leidis ta selle põllul olevast august. 19. augustil viis ta selle pastor E. Mickwitzile. Viimane andis kivi üle A. Keyserlingile, kes kinkis selle Tartu Ülikoolile.

Saviaugu meteoriit
Seitse talupoega ja järelevaataja kuulsid kahte kumedat kahurilaskude laadset heli põhjast ja kolmandat loodest. Seejärel nägid nad suitsupilvega saadetud kahte kukkuvat eset. Nendest leiti ainult üks. Pilistvere meteoriit kuulub üliharuldaste kivimeteoriitide - enstatiitkondriitide - rühma. Ülevaade on koostatud Reet Tiirmaa 2002. aastal Tallinnas ilmunud raamatu "Meteoriidid ja meteoriidikraatrid" järgi; koostanud ja pildistanud Mare Isakar 2003

Allikas: http://www.kume.ee/?q=node/26   


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kivid
  • ring