Ilumetsa meteoriidikraatrid

kaardile

400 eKr

Ilumetsa meteoriidikraatrite rühm asub Põlvamaal. Teaduslikult on kindlaks tehtud neist vähemalt kaks: Põrguhaud ja Sügavhaud. Kuradihaua, Tondihaua ja Inglihaua meteoriitne teke ei ole siiani otseselt tõestatud.

Suurima, Põrguhaua läbimõõt valli harjalt on 80 m, sügavus 12,5 m. Valli kõrgus ulatub 1-4,5 meetrini. Kujult samalaadse Sügavhaua läbimõõt on 50 m ja sügavus kuni 4,5 m. Vall on siin katkendlik, kõrgusega kuni 1,5 m. Meteoriidiplahvatus pihustas siin kogu pinnase moodustamata iseloomulikke kergitatud panku vallituumas. On leitud, et orgaanilise päritoluga setted Põrguhauas hakkasid ladestuma ligikaudu 6000 aastat tagasi. Meteoriidiplahvatuse hajusainet - mikroimpaktiite on leitud Meenikunno raba setetest 6600 aasta vanuses kihis.

 Ilumetsa meteoriidikraatrite rühma kuuluvad Põrguhaud, Sügavhaud ja Kuradihaud. Kraatrite juurde pääsemiseks tuleb teil kõigepealt astuda üle Põrguvärava lävepaku, seejärel tervitavad teid puust lustakad kuradikesed. Laudteed mööda jõuate Põrguhauda, mis on kraatritest suurim. Edasi 900 m lõuna poole asetseb Sügavhaud ja kolmnurga kolmas tipp on tavaliselt veega täidetud Kuradihaud.

Allikad: http://www.turismiweb.ee/ee/company/Ilumetsa_meteoriidikraatrid/9165/

http://www.ut.ee/BGGM/vaatamis/ilumetsa.html


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kivid
  • ring