Kas nn kuldsõdur oli kunst või provokatsioon?

Foorumid » Ajalookäsitlus

Kristiina

18.05.2009 14:26:04

Tõnismäele toodud kuldseks võõbatud pronkssõdurit meenutav kuju oli osa Kristina Normani kunstiprojektist, millega ta kavatseb esindada Eestit suvel Veneetsia biennaalil.

Kunstnik Kristina Normani väitel ei rikkunud projektis osalenud kunstnikud seadust ja samuti polevat tegu provokatsiooniga, vahendavad ERR Uudised.

Põhja politseiprefektuuri pressiesindaja Martin Luige ütles, et juhtunuga seoses on üle kuulatud viis inimest ning kedagi vahi alla võetud ei ole.

"Kas tegemist oli avaliku korra rikkumisega või mitte, pole praeguseks veel selgunud, asi on otsustamisel," märkis Luige. "Seniks jääb see kuju politsei valdusesse."

Kunstnik Norman selgitas, et kuldne ja seest õõnes pronkssõduri kuju on osa Veneetsia biennaalil Eestit esindavast installatiivsest keskkonnast pealkirjaga "After-war", mis räägib Eesti ühiskonda viimastel aastatel enim traumeerinud konfliktist.

Jaanus

10.01.2010 17:42:31 | Rohkem mõistust!

Tegu küll juba natuke aegunud teemaga kuid tõenäoliselt jääb selle konkreetse sündmuse põhjus meid veel pikaks ajaks kummitama. Kindlasti on eeldada sarnaseid küsimusi ja dilemmasid ka tulevikus. Seega siit üks seiukoht selles osas.

Ajaloos ei saa olla tabuteemasid. Ainult rumal või lühinägelik püüab keeldude ja käskudega mingit nägemust peale suruda. Teoreetiliselt on see muidugi võimalik, kuid väga raske - veel tänasel päeval hinnatakse ümber mitmeid sügavale ajalukku vajunud tõekspidamisi. Seepärast toetan kindlalt erinevate vaatenurkade ja avalduste läbiarutamist ning lahtirääkimist. Teeme seda aga tsiviliseeritult ja mõtestatult. Teeme seda nii, et tulevikus ei vaadataks meie ajatule nagu "pimedale uusajale" vaid nähtaks meie püüdu olnut ja olevat paremini mõista. Teeme seda nii, et me leiaks aja voolus endale väärika ja valgustatud koha.  

  • 1