Kaubandus

kaardile

1385

Põhjamere ja Läänemere kaubateedel sai 12. sajandil peamiseks kaubavahendajaks Hansa liit. See oli algselt saksa kaupmeeste ühendus, mis pidi abistama ja kaitsma oma liikmeid, eriti kaubaretkedel Vene aladele, mis said mitmetele kaupmeestele ahvatlevate rikkuste allikaks. Põhja-Venemaalt hankisid hansakaupmehed peamiselt karusnahku, mett, tõrva, lina ja vaha mida toimetasid Lääne-Euroopasse. Ida poole liikusid aga eelkõige heeringad, sool, vein, õlu, raud, tina ja väärismetallid.  Juba enne Liivimaa ristimist olid tekkinud saksa kaupmeeskonna kaubahoovid Novgorodis ja Polotskis. Tihedad sidemed kujunesid Novgorodiga, kuhu rajati ka kaubakontor, milles sõlmiti enamik tehinguid Euroopa ja Venemaa kaupmeeste vahel. Oluline oli ka kaubavahetus Pihkvaga. Vene kaupmeestelgi olid aga Liivimaal oma kaubahoovid ja kirikud suuremates hansalinnades: Tallinnas, Tartus ja Riias.

Pilt:Haupthandelsroute Hanse.pngLiivimaa suurte linnade majanduslikuks aluseks oli transiitkaubandus. Venemaa suurte keskuste ja Lääne-Euroopa läbikäimises leidis Liivimaal aset kaupade ümberlaadimine laevadel või ümberasumine mereteedelt maateedele. Eestis oli kaubanduse seisukohalt soodsaimas asendis maismaa- ja veeteede ristumiskohal asuv Tartu, mis oli otseühenduses Pihkvaga. Tartu oli väga tähtsal positsioonil ka Novgorodiga suhtlemisel. Suured mereteed möödusid aga ka Tallinnast, millest sai oluline kaubanduskeskus ja vahetuspunkt Venemaale suundudes või sealt naastes. Nii etendas Tallinn samuti olulist rolli Novgorodiga suhtlemisel ning kujunes peamiseks sisseveosadamaks ning laokohaks soolale, mida veeti ida poole tohututes kogustes – 16. sajandil eksporditi seda hinnaguliselt igal aastal nii palju, et see oleks katnud rohkem kui 3 miljoni inimese aastavajadused.

Pildil: Hansa tähtsaimad kaubateed Lääne- ja Põhjamerel.

Novgorodi kaubanduses etendasid juhtivat rolli kohalikud aadlikud ehk bojaarid – kaupmeeste prestiiž on Vene linnades üldse Liivimaa või kogu ladinakristliku Euroopaga võrreldes pigem väike. Näib, et kaupmeeskond kui selline Novgorodi poliitilise elu juures suuremat rolli ei mänginud ja keskaja lõpul polnud nad ka majanduslikult iseseisvad: nad ei kaubeldnud mitte oma kapitaliga vaid bojaaride omaga. Nii pärinesid vaha, karusnahad ja muu kaup, mida hansakaupmehed Venemaalt eksportisid, usutavasti bojaaride isiklikest maavaldustest ja kaupmehed olid pigem aadli heaks töötavad palgalised. Tee Novgorodi kulges reeglina laevade pardal läbi Soome lahe, harva ka üle Põhja-Eesti maismaa. Traditsiooniline tee kulges ka Riiast läbi Tartu Pihkvasse. 16. sajandil hakati aga Riiast Pihkvasse minema pigem läbi Alūksne.

File:Novgorod torg.JPG

Pildil: Novgorodi turuplats, Apollinari Vasnetsovi maal aastast 1909.

Asjaajamine Novgorodi-kaubanduses jäi peamiselt Tartu ja Tallinna jõukate kaupmeeste kanda. Liivimaa keskaja esimesel poolel oli tavaliseks praktikaks, et saksa kaupmehed reisisid Venemaale, kus kaubahoovides lepinguid sõlmiti, aga 15. sajandil hakkasid tehingud üha enam aset leidma Liivimaa linnades. 14. sajandi teine pool möödus sealjuures hansakaupmeeste lakkamatutes tülides venelastega. Vene pool süüdistas sakslasi kaalude ja mõõtudega petmises, hansalased venelasi ebakvaliteetse kauba pakkumises ja kaupmeeste röövimises. Arveid klaariti kas kaupade ja kaupmeeste arestimise või kaubanduslike embargodega. Siiski ei andnud kaubasulud tavaliselt soovitud tulemust, sest alati leidus neid, kes piirangutest tingitud soodsat konjunktuuri oma huvides ära kasutasid. Vastuolud päädisid lausa kaubandussõjaga Hansa ja Novgorodi vahel aastatel 1385-92.

Pildid:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d0/Haupthandelsroute_Hanse.png/785px-Haupthandelsroute_Hanse.png

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e8/Novgorod_torg.JPG


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool