Mohni saare tuletorn

kaardile

1806

1806. aastal ehitati Mohni saarele esimene kaheksatahuline puidust tuletorn.

1852. aastal valmis 20-meetrine telliskivist tuletorn, mille püsiv tuli oli merepinnast 27 m kõrgusel ja nähtav 11 miili kaugusele. Juba mõni aasta pärast valmimist selgus, et ehitise tellisvooder ei pidanud ilmastikule vastu ja seinad hakkasid pudenema.

Selle peatamiseks töödeldi 1867. aastal fassaade pliimenninguga. Ilmselt jäi aga tule kõrgus liiga madalaks ja 1871. aasta remondi käigus ehitati tuletorn 27 m kõrguseks, kaeti väljast uue tellis- voodriga ning värviti üle õlivärviga. Uuendusena telliti Liepaja valutehasest laternaruum ja Inglismaalt firmast Chance Brothers & Co pöörlev II järgu dioptriline aparaat.

Foto: Mohni tuletorn 1914. Aivo Aia kogu.

Prismalääts pöörles rull-laagritel ja tuletorni keskel šahtis rippuv raskus tuli iga 40 minuti järel üles vinnata. Merepinnast 33 m kõrgusel pöörleva tule plink oli 12 miili kaugusele nähtav iga 30 sekundi järel.

1880. aastal ehitati juurde kivist petrooleumiait ja 1904. aastal sireenihoone ning paigaldati pneumaatiline sireen.

1996. aastal paigaldati päikese- ja tuuleenergial töötavad automatiseeritud valgusseadmed. Kuna tellisest välisvooder lagunes jätkuvalt, kaeti see peale II maailmasõda betoonkoorikuga, mis eemaldati 1998. aastal. Välisseina ootavad tulevikus suuremahulised restaureerimistööd.

 

Allikad: MTÜ Eesti Tuletornide Selts http://etts.ee/EE/tuletornid/tuletornide-nimekiri/pohja-eesti/100-mohni-tuletorn

http://et.wikipedia.org/wiki/Mohni_tuletorn

 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • tuletorn