Vaindloo saare tuletorn

kaardile

1718

Tehnika ja tööstusaja pealetulekut tuletornide ajastul tähistab Eesti esimene Gordoni süsteemis malmplaatidest monteeritud tuletorn, mille praegune asukoht on Vaindloo saarel, ent algupäraselt seisis see Vormsi saare loode- tipus Saxby neemel.

1863. aastal telliti Inglismaalt firmast Porter & Co Vormsi saarele malmist tule- torn, mille detailid toodi kohale meritsi ja monteeriti kohapeal. Moodne majakas valmis 1864. aastal ja hakkas reguleerima laevaliiklust Soome lahe ja Väinamere vahel Hari Kurgus.

Kuid mitte kauaks. Juba 1871. aastal võeti tuletorn osadeks ja viidi laevan- duses strateegilises kohas asuvale Vaindloo saarele.

Pealtnäha kummalisel teol oli kaks põhjust - Vaindlool puudus kaugele paistev tuletorn, mida oli hädasti tarvis, ning Vormsi küllaltki madal tuletorn olevat olnud kasvava metsa ning tihedate udude tõttu merelt halvasti nähtav.

Aastal 1718 andis Peeter I käsu püstitada 30-50 jala kõrguse nn. kivitulba, millel saaks pimedatel öödel tule süüdata.

1723. aastal täpsustati, et tuli süüdatakse ainult siis, kui liikvel on Vene laevad.

Järgmiseks püstitati Seiskaril lammutatud senine meremärk, mis hävis peagi sügistormides.

1871. aastal püstitati uus malmist kooniline Gordoni-süsteemi malmtuletorn, mis on säilinud praeguseni. Tuletorni külge kinnitati ka suur 20-puudane udukell, mis pidi meresõitjaid aitama olukorras, kui tuld enam näha ei olnud.

 

Vaindloo tuletorn kõrvalhoonetega umbes 1930. aastal. Jaan Vali kogu

 

Allikad: MTÜ Eesti Tuletorni Selts http://etts.ee/tuletornid/tuletornide-nimekiri

http://et.wikipedia.org/wiki/Vaindloo_tuletorn


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • tuletorn