Ordu vallutab Tartu piiskopkonna

kaardile

juuli 1396

Hoolimata oma halvenevast välispoliitilisest seisundist oli piiskop Damerow siiski järeleandmatu. 1396. aasta südasuvel saabus Tartusse nimelt umbes 500 vitaalivenda, kes aga kujutasid pärast Mecklenburgi ja leedulaste eemalejäämist koalitsioonist Damerowi jaoks vähe väljavaateid pakkuvat abiväge. Seega ei saanud enam ette võtta edukat rünnakut ordu vastu Liivimaal.

Ordu tegi aga omalt poolt energilisi sõjalisi ettevalmistusi ja Preisimaalt saabus abiväena 800 hästivarustatud ratsanikku, kes koos kohalike rüütelvendadega ja sõjasulastega moodustasid oma aja kohta silmapaistvalt suure militaarjõu. 1396. aasta juuli lõpul alustas Liivimaa ordumeister Wennemar von Brüggenei kogu oma väega pealetungi Tartule. Tõsisemat vastupanu ei osutatud neile piiskopkonnas kusagil ja maa rüüstati ning linnused vallutati. Otepää hävitati niivõrd põhjalikult, et seda hiljem enam üles ei ehitatudki.

Varsti jäi Damerowi kätte vaid Tartu linnus, millele orduväed siiski kallale tungida ei söandanud. Tallinn toimetas Narva, Novgorodi ja Pihkva kaudu Tartusse jätkuvalt kaupu, sealjuures rauda heeringatünnides. Novembri lõpul viis võidukas ordumeister enda väed lõpuks Tartu piiskopkonnast välja. Vitaalivennad olid samal sügisel Narva all orduvägedelt lüüa saanud. Mõned neist põgenesid veel Tartu piiskopkonda, kus nad järgmisel suvel veel laevu ehitasid.

Kruus, Hans (toim.) et al. Eesti ajalugu II. Eesti keskaeg. Tartu, 1937
Pullat, Raimo. Tartu ajalugu. Tallinn, 1980
Pullerits, Heivi (koost.) Tartu. Ajalugu ja kultuurilugu. Tallinn, 2005

 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool
  • ring