Ordu lammutab Damerowi koalitsiooni

kaardile

mai 1396

Piiskop Damerowi osaval ja energilisel juhtimisel loodud koalitsioon osutus aga sisemiselt siiski nõrgaks. Selle ühendajaks oli vaen ordu vastu, aga selle osalistel oli üldiselt enda poliitiliste ambitsioonide ja kavatsuste poolest vähe ühist ning tihti olid nende huvid ka vastandlikud. Eelkõige valitsesid vastuolud vitaalivendade ja linnade vahel, kelle majandust esimeste tegevus raskesti kahjustas. Selliste jõudude koalitsiooni loomine oli täiesti kunstlik energilise ja osava diplomaadi töö.

Ordu püüdis seda liitu igati nõrgestada ning purustada, mis mõneti ka õnnestus. Kõigepealt suudeti lahti saada ohtliku Meckenburgi ja selle vitaalivendade toetustest piiskopile. Nimelt suudeti Saksa ordu kõrgmeistri ja Preisi linnade energilisel vahendamisel Taanis vangist vabastada Rootsi kuningas Albrect, kelle poolt Mecklenburg eelkõige võidelnud oli. Mecklenburgist lähtuvaid poliitilisi komplikatsioone polnud ordul seejärel tarvis enam karta. Järgnevalt püüdis ordu diplomaatiliste vahenditega purustada liitu piiskop Damerowi ja Leedu suurvürsti Vitautase vahel, mis lõpuks ka õnnetus.

Kruus, Hans (toim.) et al. Eesti ajalugu II. Eesti keskaeg. Tartu, 1937
Pullat, Raimo. Tartu ajalugu. Tallinn, 1980
Pullerits, Heivi (koost.) Tartu. Ajalugu ja kultuurilugu. Tallinn, 2005


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool
  • ring