Damerow astub liitu Leeduga

kaardile

märts 1396

Ordu jaoks oli eriti ohtlik tõsiasi, et Riia peapiiskop Johann von Wallenrode hakkas ilmutama orduvastaseid tendentse, taotledes nähtavasti kompromissi opositsiooniga. Kõrgmeistri manitsusel taandus peapiiskop siiski mõneks ajaks tagasihoidlikumale positsioonile. Kõrgmeistri katsed mõjutada ka Tartu piiskoppi Damerowi, nagu ka tema vasalle, ei andnud aga mingisugust tulemust.

Piiskop Damerow jätkas enda algatatud tegevust ning astus varsti otsustava sammu: 1396. aasta märtsis sõlmis ta avaliku liidu Leedu suurvürsti Vitautasega. Nii laienes orduvastane koalitsioon Tartu piiskopi algatusel veelgi ühe väga ohtliku liikme võrra. Orduvastastel Liivimaal oli põhjendatult oodata leedulaste, vitaalivendade, Pommeri-Stettini, kuningas Wenzeli ja Mecklenburgi toetust. Selle koalitsiooni eesmärgiks oli ordu ülemvõimu murdmine Liivimaal või koguni selle likvideerimine.

Kruus, Hans (toim.) et al. Eesti ajalugu II. Eesti keskaeg. Tartu, 1937
Pullat, Raimo. Tartu ajalugu. Tallinn, 1980
Pullerits, Heivi (koost.) Tartu. Ajalugu ja kultuurilugu. Tallinn, 2005


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool
  • ring