Linnade ja vasallide vastasseis ordule

kaardile

jaanuar 1394

Seni piiskoppidega peetud võitlustes oli ordul üldiselt enamiku kohalike linnade ja vasallkondade toetus, aga viimase suurejoonelise edu taustal muutus viimaste suhtumine. Enamik kohalikke maahärrasid olid sattunud ordust sõltuvusse: Kuramaa piiskopkond ning Riia peapiiskopkond olid juba otseselt ordupiiskopkonnad ning ka Saare-Lääne piiskopitoolil istus ordule ustav mees. Tallinna piiskopkond jäi endiselt poliitiliselt tähtsusetuks, nii et ainult Tartu piiskop püsis veel iseseisvana.

Kuid ka Tartu sõltumatus ordust ei saanud toimuvate poliitiliste arengute taustal selgesti kaua kesta. Kuigi juhtivatel linnadel - Tallinnal, Tartul ja Riial - kes olid rikkad ja lootsid Hansa liidu toetusele, polnud erilist põhjust karta ordu poliitilise võimu tõusu, hirmutasid neid siiski sellega kaasnevad kaubanduspoliitilised tagajärjed: ordu oli niigi nende peamine kaubandusalane konkurent ning selle võimu kasvades võis olukord linnadele veelgi ebasoodsamaks osutuda. Eriti tekitas see ärevust Tartus, mille peahuvi seisnes Novgorodiga kauplemisel, milles ordu oli nendega kauaaegselt võistelnud.

Vasallkondadele oli aga Liivimaa poliitiline ümberkujunemine väga olulise, lausa keskse tähtsusega. Vasallide senine poliitilise võimu tõus oli suurel määral tingitud juba vastuoludest ordu ja vaimulike maahärrade vahel: mõlemad pooled olid neilt otsinud abi ja toetust erinevate õiguste ja privileegide andmise läbi. Ordu uus poliitika ähvardas aga seda konfliktset olukorda lõpetada ning ühtlasi ka vasallide õigusi ja poliitilist mõju vähendada.

Kruus, Hans (toim.) et al. Eesti ajalugu II. Eesti keskaeg. Tartu, 1937

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool
  • ring