Damerow saab Tartu piiskopiks

kaardile

1379

Saksa ordu üritas allutada Liivimaa piiskopiriigikesi enda võimule, inkorporeerides kohalikke piiskopkondi kiriklikult Saksa ordusse. Kui Tartu piiskop Heinrich 1378. aastal suri, püüdis ordu võimule aidata enda kandidaati, toompraost Albert Hechti, kes ka toomkapiitli poolt valiti.

Paavst nimetas samale ametikohale aga Dietrich Damerowi, kes oli pärit Preisimaalt, õppinud mitmetes prominentsetes Euroopa ülikoolides, sealjuures Pariisis, ja teinud karjääri Saksa-Rooma keisri Karl IV õukonnas Prahas, täites vahepeal isegi valitseja erasekretäri ametikohta. 1372. aastal hakkas ta tegema ka vaimulikku karjääri ja saavutas niiviisi paavstipoolse toetusega enda määramise Tartu piiskopitoolile.

Ka Tartu linn toetas viimast kandidaati, kuna kartis ordu mõjuvõimu kasvamist - piiskopkonna inkorporeerimine ordusse oleks toonud kaasa suuri kaubanduskitsendusi. Samal ajal sai aga alguse Õhumaa kirikulõhe ning korraga oli olemas kaks paavsti, kellest üks asus Avignonis ja teine Roomas ning kellele allumise järgi kogu Euroopa kaheks jagunes. Saksa ordule oli Damrow küll enda kompetentsi ja tugevakäelise orduvastase poliitilise orientatsiooni tõttu jaoks vastuvõetamatu, aga kuna ordu oli traditsiooniline Rooma toetaja ning vastaskandidaat Hecht tugines Avignoni paavstile, oli Saksa ordu sunnitud Damerowi poolele asuma.

1379. a hõivas ordu Tartu piiskopiks valitus Hechti võimu all olnud linnused, kohates ka üpris tõsist vastupanu, mistõttu ei suudetud piiskopkonda kaugeltki vägivallatult okupeerida. Hecht oli seetõttu sunnitud Liivimaalt lahkuma ning elas ülejäänud elu Madalmaades. Saksa ordu võttis Tartu piiskopkonna mõneks ajaks enda kontrolli alla, vormiliselt sealjuures enda poliitilise vastase Damerowi toetamiseks. Lõpuks sai viimane ikkagi enda piiskopkonda asuda, aga see oli vaid sissejuhatus vastuoludele, mis järgnevalt teravnesid.

Kruus, Hans (toim.) et al. Eesti ajalugu II. Eesti keskaeg. Tartu, 1937
Pullat, Raimo. Tartu ajalugu. Tallinn, 1980
Pullerits, Heivi (koost.) Tartu. Ajalugu ja kultuurilugu. Tallinn, 2005


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool
  • ring