Rootslased vallutavad kogu Liivimaa

kaardile

1625

Vaherahu ütles Gustav Adolf Poolale üles 1625. aasta talvel. Sama aasta juuni lõpul saabus kuningas meretee kaudu umbes 16 000-mehelise sõjaväega Riiga, kust kohe alustati rünnakut piki Väina jõge sisemaa suunas. Juuli keskel alistus rootslastele Koknese, mille vallutamine oli tähtis, sest läbi linna kulges üle Väina tähtsaim Liivimaad Leeduga ühendav maantee. Peagi vallutas Gustav Adolf ka tugeva Biržai linnuse, mis avas rootslastele tee Vilniusesse. Biržaist pöördus aga kuningas Kuramale, mille ta allutas ja seejärel Riiga siirdus.

Samal ajal toimus ka Ida-Liivimaa vallutamine. Soomest saabunud väeüksused vallutasid Jakob De la Gardie ja Gustav Horni juhtimisel 1625. aasta augusti keskel Tartu. Muutuva sõjaõnnega harjunud tartlased võtsid lahkuvatelt poolakatelt siiski igaks juhuks tõendi, et olid linna hoolikalt kaitsnud. Tartule järgnes Kirumpää, Vastseliina, Alulinna (Alūksne), Koivalinna (Gaujiena) ja teiste seni veel poolakate käes olnud väiksemate kindluste ja ühtlasi kogu maa langemine Rootsi valdusesse augusti ja septmebri jooksul.

Toiduainete puudus ja haigused halvasid küll sügistalvel tugevasti Rootsi löögijõude, mida ruttasid ära kasutama poolakad, kes vahepeal olid saanud uusi vägesid. Gustav Adolf peatas aga nende pealetungi ja nad asusid laagrisse Kuramaale. Kuna sealt ähvardasid Poola jõud jätkuvalt nii Riiat kui Biržaid, läks Gustav Adolf ise rünnakule ja purustas 1626. aasta jaanuaris Poola jõud, hävitades ka rootslastele seni võitmatuks jäänud poolakate ratsaväed.

Kruus, Hans (toim.) et al. Eesti ajalugu III. Rootsi ja Poola aeg. Tartu, 1940
Laur, Mati. Eesti ajalugu varasel uusajal, 1550-1800. Tallinn 1999
Laidre, Margus. Dorpat 1558-1708. Linn väe ja vaenu vahel. Tallinn, 2008

Foto: http://www.oddfellow.fi/institutions/lodges/09/index.html

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool