Eesti film ENSV viimasel kümnendil

kaardile

1985


1980. aastal valmis Priit Pärna kolmas joonisfilm „Harjutusi iseseisvaks eluks". Pärn oli lõpetanud Tartu ülikooli bioloogia alal, animafilmilavastaja ja -kunstnikuna oli ta aga silmapaistev karikaturist. Eriliseks tegi tema loomingu aga absurdi ja koomika tavatu tõlgendamine: ta mängis loogikaga ja pööras selle reeglid tagurpidi, nii et tema filmidest arusaamisel pole kasu tervest mõistusest ega stereotüüpidest. 1982. aastal valmis Pärna joonisfilm „Kolmnurk", 1984. aastal „Aeg maha" ning 1987. aastal skandaalne ja rahvusvahelist kuulsust toonud „Eine murul".

1980. aastal esilinastunud Eesti-Poola koostöös valminud ulmefilm „Navigaator Prix" saavutas laialdase populaarsuse ning võitis mitmeid auhindu. Samal aastal esilinastud Peeter Simmi esimene täispikk mängufilm „Ideaalmaastik", mis läbi tragikoomilise skeptri käsitles kolhooside majanduslikku jaluleaitamist 1950. aastate alguses. 1981. aastal esilinastus muusikaline muinasjutufilm „Nukitsamees", mis oli valminud Oskar Lutsu samanimelise lasteraamatu järgi. 1982. aastal tunnistati üleliidulisel filmifestivalil „Nukitsamehe" muusika autor Olav Ehala aasta parimaks filmiheliloojaks. Film ise võitis laste- ehk publikupreemia.

1983. aastal esilinastus Tallinnas Kaljo Kiisa mängufilm „Nipernaadi", mis oli valminud August Gailiti romaani ainetel. Filmi stsenarist oli Juhan Viiding, kelle sõnul oli teose näol tegu looga loojaloomuga inimesest, tundlikust poolharitlasest, kes otsis mehe-naise suhete hilise tundmaõppimise teel oma Seeba kuningannat. Peaosas oli Tõnu Kark. Samal aastal esilinastus ka laialdast populaarsust võitnud Peeter Simmi lastefilm „Arabella, mereröövli tütar", mis oli valminud Aino Perviku samanimelise jutustuse ainetel. Filmi laulutekstide autor oli Hando Runnel ning helilooja Jaanus Nõgisto.

1983. aastal jõudis ekraanidele ka Jüri Müüri ja Enn Säde täispikk dokumentaalfilm „Künnimehe väsimus", mis oli teravalt kriitiline linateos, mis tõestas, et suur osa mustamullavööndisse tarnitavatest põllumajandusmasinatest olid halva kvaliteediga ning sealsetes oludes ebaotstarbekad. Autoreid süüdistati nõukogude tegelikkuse mustamises ja üleliidulisele festivalile film ei jõudnud. Alles 1987. aastal, perestroika ajal, tunnistati Moskvas, et tegemist oli äärmiselt aktuaalse, olulise ja põllumajanduse põletavaid probleeme sügavuti uuriva ekraaniteosega. 1980. aastatel ilmnes siiski vabamate väljendusvõimaluste levik Eesti filmis.

Laialdast tunnustust pälvis 1986. aastal valminud mängufilm „Naerata ometi", Silvia Rannamaa „Kasuema" motiividel. Linateos rääkis lastekodulastest ja nende vanemate vastutusest oma laste saatuse eest. Teisalt oli tegu ka filmiga sellest, kuidas kõigist raskustest hoolimata säilitada endas inimlikkust. 1987. aastal esilinastunud Priit Pärna animafilm „Eine murul" oli aga kõige teravam kommunistliku ideoloogi kriitika, mida Eesti filmis nähtud oli: Pärna maailm oli hall, rumal, absurdne, julm ja paranoiline. Režisöör oli neli aastat üritanud selle loo tegemiseks luba saada ning perestroika oludes see lõpuks õnnestus. Film kogus auhindu mitmetelt mainekatelt festivalidelt ning Pärn kuulutati elavaks animafilmi klassikuks.

Perestroikaga kaasnenud majanduselu liberaliseerimine tähendas riigistuudiote monopoli lõppu, millest tunnistab Olav Neulandi Estofilmis valminud „Hitler & Stalin 1939" (1989). Paralleelselt toimus vabanemine Moskva ideoloogilise diktaadi alt. Arvo Kruusemendi „Sügis" (1990) kujunes esimeseks toonase ENSV eelarvest finantseeritud mängufilmiks. 1989. aasta jäigi viimaseks nõukoguliku plaanipärase filmitootmise aastaks.

http://www.ef100.ee/index.php?page=102&
http://www.ef100.ee/index.php?page=90&
Eesti ja maailm. XX sajandi kroonika. III osa, 1961-81. Eesti entsüklopeediakirjastus, 2006
Eesti ja maailm. XX sajandi kroonika. Osa IV, 1981-2000. Eesti entsüklopeediakirjastus, 2007

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • maja
  • näitus
  • nool
  • ring