1950. aastate Eesti film

kaardile

1955


Ka järgmised märkimisväärsemad Eesti filmid välmisid „Lenfilmi" ja Tallinna Kinostuudio koostööna. 1951. aastal esilinastus Tallinnas kirjanik Hans Leberechti samanimelise jutustuse järgi valminud mängufilm „Valgus Koordis", mis oli esimene Eesti värvifilm. Selle näol on tegu puhtpropagandistliku looga õnnelikest uusmaasaajatest ja kolhooside loomise unelmatest ning võitlusest kulakluse vastu ning selle hävitamisest. Peaosa mängis erakordse sarmi ja andega laulja Georg Ots. Kuulsaks sai laulurida „Õnn tuli meie õuele, au kolhoosikorrale", millest sai eesti rahva mälus üks stalinismi sümboleid.

1955. aastal esilinastus Aleksandr Mandrõkini kontsertfilm „Kui saabub õhtu". Tegu oli Nõukogude Eesti kunsti tutvustava kontserdiprogrammiga, milles oli kasutatud Gustav Ernesaksa ooperi „Tormine rand", Eugen Kapi balleti „Kalevipoeg", Tšaikovski balleti „Luikede järv" ja muude suurte lavateoste fragmente ning eesti heliloojate koori- ja soololaule. Samal aastal avas Tallinnas uksed ka uhke kino Sõprus kahe kinosaaliga, milles oli üle 800 istekoha.

1955. aastal, ENSV 15. juubeliks, jõudis kinolinale ka „Lenfilmis" valminud mängufilm „Andruse õnn", mille stsenaariumi oli kirjutanud Hans Lebrecht oma romaani „Kaptenid" järgi. Filmi sündmustik kujutab põlevkivirajooni elu mitmekülgseid avaldusi ja andis ülevaate gaasitootjate noorema põlve eluolust, hõlmates tööprotsessi, ratsionaliseerimistegevust ja novaatorlust. Esile oli toodud konflikt vana ja tardunud ning uue ja edasiviiva vahel, mille taustal hargnes kahe noore armulugu. Peaosades olid Enn Adusson ja Ruth Paramets.

1959. aastal tuli Tallinnas kinolinale ka vastvalminud mängufilm „Vallatud kurvid", mis oli „Mosfilmi" tuntud operaatori Juli Kuni režissööridebüüt, kaaslavastajaks oli Kaljo Kiisk. Stseraariumi autorid olid Dagmar Normet ja Sandor Stern. Film jutustas motosportlastest, nende pingelistest ringrajasõitudest ja armastusest. Tegevuse keskmes olid kaksikõed Vaike ja Maret. „Vallatud kurvid" oli tüüpiline eksitustekomöödia: tegelasteks olid äravahetamiseni sarnased kaksikud, keda mängis üks näitleja. Eriliselt sarmikas ja ilus koolitüdruk Terje Luik sai hakkama nii motosportlasest üliõpilase kui tema baleriinist õe mängimisega. Hiljem nimetati ta nende osatäitmise eest 1960. aastal Balti liiduvabariikide ja Valgevene filmifestivalil aasta parimaks naisnäitlejaks.

1957. aasta novembris moodustati Tallinna Kinostuudios ka nukufilmigrupp, eesotsas režissöör Elbert Tuganoviga. 1958. aastal valmis Eesti esimene nukufilm „Peetrikese unenägu" (pildil). Aastatel 1957-69 valmis stuudios 29 nukufilmi, mis olid oma fantaasiakülluse, leidlikkuse ning kaasaegsusega Eesti filmiloomingu eesrindlik osa. Silmapaistvamad nende seast olid Elbert Tugenovi „Ott kosmoses" (1961), „Talent" (1963), „Hiirejaht" (1965) ja „Park" (1967) ning Heino Parsi „Operaator Kõpsi" sari. Eesti nukufilme näidati umbes 40 riigis.

http://www.ef100.ee/index.php?page=90&
Eesti ja maailm. XX sajandi kroonika. II osa, 1940-1961. Eesti entsüklopeediakirjastus, 2005

Foto: http://www.kultuuri.net/img/ev/640x640/33680.image.jpg

http://external.ak.fbcdn.net/safe_image.php?d=AQDH06-rILxExPCW&url=http%3A%2F%2Fi3.ytimg.com%2Fvi%2FZXbbsUgzRUg%2Fhqdefault.jpg

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • maja
  • näitus
  • nool
  • ring