Film 1920. aastate Eestis

kaardile

1919


Kiiresti arenevad kinokunstis etendasid juhtivat osa kaks vendade paari: Parikased (pildil) ja Märskad. Nemad osalesid ka esimese Eesti filmistuudio „Estonia-Film" (1919-32) asutamises ning tegevuses. 1923. aasta juunis kirjutas „Päevaleht, et USA-sse ja Prantsusmaale on müüdud terve kogu „kinoülesvõtteid" Eesti sündmustest ja maastikust. See on esimene kord, kui Eesti filmid maailmaturule pääsesid.

1923. aastal valmis Eesti esimene täispikk mängfilm „Must teemant". 1920. aastate lõpul vändati Eestis mitmeid mängufilme, kuid nende kunstiline tase jäi välismaistele tunduvalt alla ja nad ei tasunud end majanduslikult ära. Kõige menukamad olid Konstatin Märska „Vigased pruudid" ja „Rummu Jüri".
Filmitegemine oli 1920. aastate Eestis aga kallis lõbu, mis ilma riikliku toetuseta oli pea mõeldamatu. Haridus- ja kultuuriringkonnad nõudsid kodumaist süsteemset filmitoodangut: dokumentaalpalade, populaarteaduslike õppefilmide ning vaatefilmide sihtgrupiks olid põhiliselt õpilased. Kino peetigi üldreeglina (ameerika naljapildid välja arvates) kohaks, kus saab näha midagi sellist, mille abil teadmisi laiendada.

Süsteemsemalt viisid õpilasseansse läbi ka vennad Parikased. Nende koostöö Haridusministeeriumiga katkes aga 1928. aastal. Just Haridusministeerium asus aga looma filmi sihtasutust. Selle algatusel viidi läbi küsitlus koolide inspektorite ning kesk- ja kutsekoolide õpetajate seas, kus uuriti, mida nende arvates tuleks üles võtta ja rahvale näidata. Vastustest selgus, et huvi pakuks kodumaa loodus, tööstus, põllumajandus ja kirjandusteoste - näiteks Vilde, Bornhöhe ja Kitzbergi raamatute - ekraniseeringud.

Eesti ja maailm. XX sajandi kroonika. I osa, 1900-1940. Eesti entsüklopeediakirjastus. 2004
http://www.ef100.ee/Eesti_film_100/Ajalugu.html
http://www.ef100.ee/index.php?page=102&
http://www.ef100.ee/index.php?page=91&

Foto: http://www.ut.ee/orb.aw/class=image/action=show/fastcall=1/file=ac306f915931348df01e57b22db075d5.jpg

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • maja
  • näitus
  • nool
  • ring