Esimene Eesti mängufilm „Karujaht Pärnumaal“

kaardile

26. veebruar 1914

1914. aasta 26. veebruaril linastus Tartu kinos „Ideal" esimene Eesti mängufilm „Karujaht Pärnumaal", mille autoriks oli samuti Johannes Pääsuke. Jant härrasmehe Frackmani ja tema kaaslaste ebaõnnestunud karujahist oli ajakajaline mõistupila Pärnu baltisakslasest linnapea Oskar Brackmanni ja Rahvameelse Eduerakonna Pärnu osakonna endise juhataja Jaan Karu konfliktist.

Karu oli kirjutanud „Postimehe" Pärnu väljaandes, et paberivabrik, mille ühe direktorina Brakmann palka sai, saastab jõevett. Kohus määras seepeale talle Brackmanni laimamise eest 40 päevaks aresti. Kolme nädala pärast lahvatas tüli uuesti, sest mõlemad mehed kandideerisid 1913. aasta detsembris Pärnu linnavolikogusse - lõpuks valiti mõlemad. Eestlaste ja sakslaste äge ja tasavägine valimisvõistlus lisas filmile populaarsust.

Film kestis vaid 14 minutit, 300 meetri pikkuse filmi värvis Pääsuke käsitsi üle. Teose „fantaseerija", see tähendab lavastaja ja stsenarist oli Tõnis Nõmmits. Näitlejad leiti asjaarmastajate hulgast. Filmi vaimseks isaks oli ilmselt Hoia Ronk (Karl August Hindrey), kes kirjeldas 1913. aasta detsembris „Postimehes" Karu ja Brackmanni kohtutüli Pärnu karujahina ning avaldas kuukirjas „Sädemed" karikatuuri, kus karu lakub Brackmanni haavu ja Brackmann pakub vastutasuks Pärnu jõe viimast kala. Sellest pildist olevatki Nõmmits saanud idee filmi jaoks.

„Karujahti" näidati ka Tallinnas, Rakveres, Võrus ja Viljandis - kas see kas Pärnus linastus, pole teada. Oma müügikirjas Võru kinoomanikule rõhutas Pääsuke, et Viljandis oli kino „kõik neli päeva rahvast tungil täis olnud". Ka arvustaja Hoia Ronk märkis „Postimehes", et filmi näidati „rahva suurel osavõtmisel".

Eesti ja maailm. XX sajandi kroonika. I osa, 1900-1940. Eesti entsüklopeediakirjastus. 2004
http://www.ef100.ee/Eesti_film_100/Ajalugu.html
http://www.ef100.ee/index.php?page=102&

Foto: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b6/Karujaht_P%C3%A4rnumaal_1914.ogg/mid-Karujaht_P%C3%A4rnumaal_1914.ogg.jpg


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • maja
  • näitus
  • nool
  • ring