Tallinna rajatakse „Noblessneri“ tehas

kaardile

1913

Riikliku sõjalaevade ehitamise programmiga oli seotud veel kolmanda laevatehase rajamine Tallinna. Nimelt sai tellimuse allveelaevade tootmiseks Peterburis asuvad L. Nobeli tehas ning G.A. Lessneri Tehaste Ühing.

Tellimuse täitmiseks asutati nende poolt 1913. aastal ühine tütarettevõte „Noblessneri Tehaste Aktsiaselts", mille hooneid hakati Tallinnas rajama Kalamajas mere äärde „Volta" tehase kõrvale. Algusest peale planeeriti ka koopereerumist viimasega. Ettevõtete edasine lähenemine toimus nende aktsiate vastastikuse vahetamise teel, mille tulemuseks oli „Volta" tehase tegevuse hoogne laienemine ja spetsialiseerumine „Noblessneri" tellimustöödele.

Tehases toodeti niiviisi allveelaevade diiselmootorid sellele spetsialiseerunud Nobeli tehases, miiniseadeldised aga Lessneri ettevõttes. „Volta" tegeles masinatele elektriseadeldiste tootmisega. Allveelaevade ehitamine toimus efektiivselt ning ainsana Tallinna ettevõtetest suudetati 1917. aastaks täita valitsuse esitatud tellimus.

Kohalike tehaste tööjõud pärines sealjuures suurel määral väljapoolt Eestist: palgale võeti peamiselt lätlasi, poolakaid ja venelasi. Vene Mereministeerium kavatses aga strateegiliselt olulises Tallinnas kehtestada sõjaväevõimu, millega linn ning selle ümbruskond allutanuks sõjaväe huvidele, millega kaasnenuks ka venelaste aru plahvatuslik kasv. Baltisakslastel, kohalikul kaupmeeskonnal ning Jaan Poska juhitud linnavalitsusel õnnestus aadli õukonnasidemeid kasutades ühisel jõul see plaan siiski tagasi tõrjuda. Tallinna tööstuse kogutoodangu maht ja tööliste arv said aga Eesti suurimaks.

Pullat, Raimo (toim.). Tallinna ajalugu XIX sajandi 60-ndate aastate alguses 1965. aastani. Tallinn, 1969
Karma, O.; Skorohod, A. Vene-Balti tehas. Ülevaade ajaloost. Tallinn, 1971

Foto: http://rooma.postimees.ee/foto/4/0/57204452ec211169b2_3.jpg

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • auto
  • maja
  • ring
  • rong
  • sadam