Tööd alustab Rotermanni leivatehas

kaardile

november 1912

1912. aastal asutati suurtööstur C.R. Rotermanni initsiatiivil leivatehas nn Rotermanni kvartalis, aadressil Hobujaama 1. Nimelt kasvas Tallinna elanike arv kiiresti: kui 1897. aastal oli Tallinnas umbes 59 000, siis 1911. aastal juba umbes 96 200 elanikku, ning linnastumisprotessi kiirusest tulenev rahvaarvu kasv andis tõuke uue leivatehase rajamiseks.

Ehitamine ja seadmestamine lõpetati tehases 1912. aasta novembris. Hoone esimesele korrusele seati sisse kaheksa küpsetusahju ja esimesed elektrijõul töötavad leivatööstusseadmed Tallinnas. Teisel korrusel asusid abiruumid, samuti oli seal ruumi kaheksa leivaahju jaoks. Kolmandal korrusel oli leivaladu. 1913. aastal küpsetati 16 ahjus juba 50 tonni leiva päevas.

Leivatehas oli üheks moodsaimaks sarnaseks ettevõtteks tol ajal. Veerand tunniga sõtkus elektrijõul töötav masin 460 kg tainast, üldse oli tehases kolm sellist masinat. Vormimismasin lõikas ja kujundas taignast sobivad tükid. Kahe väljatõmmatava põrandaga ahjus, kuhu mahtus 50 leivapätsi, kestis küpsetamine pea kaks tundi. Tehases valmistati rukki- ja peenleiba ning sepikut. Rottermanni tehas andis tõuke toiduainetööstuse industrialiseerimiseks ka ülejäänud Eestis ning kaasaegsed leivavabrikud valmisid peagi ka Tartus, Narvas, Pärnus ja Viljandis.

http://www.epl.ee/news/melu/vaikesest-pagaritoostusest-juhtivaks-leivatootjaks.d?id=51091922
Vahtre, Sulev (toim.) et al. Eesti ajalugu V. Pärisorjuse kaotamisest Vabadussõjani. Tartu, 2010

Foto: http://www.leibur.ee/wp-content/uploads/2010/07/44pilt4_v.jpg

http://www.leibur.ee/wp-content/uploads/2010/07/10pilt3_v.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • auto
  • maja
  • ring
  • rong
  • sadam