Tallinnasse kerkivad tööliskasarmud

kaardile

jaanuar 1901

Pärast seda, kui 1898. aastal Lasnamäe jalamil „Dvigatel" ning 1900. aastal Sitsi mäel Balti puuvillavabrik tööd alustasid, valmisid ka tööliste elupaigad. „Dvigatel" lasi ehitada 7 kahekorruselist tõrvpappkatusega ja ühesuguse põhiplaaniga puumaja, milles igaühes oli neli sektorit, millest omakorda igaühte ehitati 8 ühetoalist korterit (4 esimesel ja 4 teisel korrusel). Nii sai tehas kokku 244 korterit enda töölistele, aga tegelikkuses rahuldas see vaid vähem kui 10% ettevõtte vajadustest.

Balti puuvillavabrik ehitas 8 hoonet: direktori maja, meistrite maja, kus olid 3- ja 4-toalised korterid, ametnike maja 2-toaliste korteritega ning neli kahekorruselistest kööktubadest koosnevat plekk-katusega tööliskasarmut, mis valmisid aastatel 1901-05. Lisaks rajati üks maja, kus oli kortereid nii töölistele kui ametnikele. Kokku oli Balti puuvillavabrikul 188 tööliskorterit, mis samuti rahuldas vaid umbes 10% selle vajadustest.

Töölistel kulus üürile ühe kuni pooleteise nädala töötasu. Ühegi Tallinna kasarmu-korteri juurde ei kuulunud veekraani, valamut ega käimlat. Enamasti olid kraan ja valamu koridorides siiski olemas, samas kui paljudes eramajades asusid need sajandi algul veel pesuköögis või õuel. Tööliskasarmute juures polnud aga aiamaad ega loomapidamise võimalusi. Plusspoolele jäid odavam üür ning lähedus töökohale. Ka elektri said tööliskasarmud varem kui paljud eramajad - seega valitses ettevõtete poolt rajatud korterite järele suur nõudmine. Enamik vabrikutöölisi elas Tallinnas siiski 1-2-korruselistes üürimajades, mida oli eeslinnadesse, peamiselt Koplisse ja ka Sikupillisse alates 1870. aastatest hakatud hulgaliselt ehitama.

Vahtre, Sulev (toim.) et al. Eesti ajalugu V. Pärisorjuse kaotamisest Vabadussõjani. Tartu, 2010
XX sajandi kroonika. I osa. Eesti Entsüklopeediakirjastus, Tallinn, 2002

Foto: http://et.wikipedia.org/wiki/Pilt:Tallinn,_Bekkeri_laevatehase_t%C3%B6%C3%B6liskasarmu,_1914_%281%29.jpg


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • auto
  • maja
  • ring
  • rong
  • sadam