Valmib vagunitehas „Dvigatel“

kaardile

mai 1899

1897. aasta oktoobris kinnitas tsaar Nikolai II aktsiaseltsi „Dvigatel" põhikirja ning järgmise aasta juulis peeti Peterburis selle aktsionäride esimene koosolek. Tulevase vagunitehase aktsiaseltsis olid olulistel positsioonidel nii Vene impeeriumi raudtee-ehituse ja panganduse figuurid kui ka baltisaksa ettevõtjad ning Tallinna kodanikud.

Juba 1898. aastal alustati Tallinnas „Dvigateli" vagunitehase ehitamist. Asukohaks valiti Lasnamäe pangapealne, sest ettevõtjatele meeldis koht, mille läheduses olid Ülemiste järve veeressursid ja vana Tartu postmaantee, samas ka rikkalikud paekivivarud ning kolmkümmend aastat tagasi käiku lastud Tallinna-Peterburi raudtee, millele lisandus veel meresadama lähedus.

„Dvigateli" rajamisse kaasati kuni 8000 inimest - nii Riiast sarnastest tehastest saabunud kvalifitseeritud personali kui Hiiu- ja Saaremaalt Tallinna teenistust otsima tulnud talupoegi. Tehas, millesse kuulus katlamaja, masinaosakond, treimis-, valu- ja sepikoda, saeveski, puusepa- ja lukksepatöökoda ning raudteejaam ja mille ala kaeti tiheda haruraudteevõrguga, valmis rekordilise üheksa kuuga.

9. mail 1899. aastal toimus Lasnamäel Tsaari-Venemaa suurima vagunitehase sisseõnnistamine. 1900. aasta märtsis kogunes Peterburis ettevõtte juhtkond, kelle otsusel võis tehas alustada täiskäigul tööd, sest neli Venemaa panka lubasid sellele rahalist toetust. Mai alguses tehti vastvalminud vagunitega ka esimene proovisõit ning 1901. aastal oli „Dvigatelis" juba umbes 2600 töölist.

 

Vahtre, Sulev (toim.) et al. Eesti ajalugu V. Pärisorjuse kaotamisest Vabadussõjani. Tartu, 2010
Pullat, Raimo (toim.). Tallinna ajalugu XIX sajandi 60-ndate aastate alguses 1965. aastani. Tallinn, 1969
XX sajandi kroonika. I osa. Eesti Entsüklopeediakirjastus, Tallinn, 2002
Bannikova, Valentina; Tolstikov, Jaroslav. Dvigatel - 100: ajalugu ja nüüdisaeg. Tallinn, 1999

Foto:http://www.tehnikamaailm.ee/est/tm/2009/05/?headerID=1601


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • auto
  • maja
  • ring
  • rong
  • sadam