Uueneb Fr. Krulli masinatehas

kaardile

märts 1899

1865. aastal oli vasksepp Franz Krull asutanud Narvas metalli- ja masinatööstusettevõtte, mis 1875. aastal kolis Tallinnasse, kus rajati Paldiski maantee äärde väiksele krundile 14 töölisega tehas.

1899. kolisid Franz Krulli pojad ettevõtte uude asukohta Kopli tänaval, kuhu ehitati moodne tehasekompleks 12 suure toomishoonega, lisaks kontori- ja elamuhoone.

Krulli tehas spetsialiseerus näiteks võimsate külmutusseadmete ning jäägeneraatorite tootmisele. Esimesi ehitati valitsuse loal riiklikele ettevõtetele, kauba- ja sõjalaevadele ning kindlustele. Ehitati ka aurukatlaid, puidutöötlemismasinaid jms. Mõneti tegeleti ka viina- ja tärklisevabriku sisseseadete valmistamisega.

Esimese maailmasõja eelseil aastail hakkas Krulli tehas täitma sõjalisi tellimusi, mis osutusid kasumlikuks ja tõid kaasa toodangu tunduva suurenemise. Sõjaliste tellimuste osakaal kasvas eriti pärast seda, kui Tallinna ehitati aastail 1912-13 kolm suurt laevaehitustehast: Vene-Balti, Bekker ja Noblessner (vt allpool).

http://www.ekspress.ee/news/paevauudised/elu/kopli-hiilgus-krulli-masinatehas.d?id=27689849
Vahtre, Sulev (toim.) et al. Eesti ajalugu V. Pärisorjuse kaotamisest Vabadussõjani. Tartu, 2010

Foto:http://aerling.blogspot.com/2010/04/kopli-hiilgus-krulli-masinatehas.html?z


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • auto
  • maja
  • ring
  • rong
  • sadam