Tartus hakkab ilmuma „Postimees“

kaardile

1886


„Perno Postimehe" 1885. aasta 52. numbris teatati, et ajaleht läheb Tartusse „doktori juurde ravile". Selle omanikud olid kitsikusse jäänud ning müüsid lehe K.A. Hermannile (pildil), kelle toimetamisel hakkas nädalalehena Tartus ilmuma „Postimees". 1887. aastal anti seda välja juba kolm korda nädalas. 1890. aastatel häiris Hermanni aga üha enam mõte, et nii lätlastel kui soomlastel on juba olemas enda päevaleht, eestlastel aga mitte. Kuna Trükiasjade Peavalitsuses oli toimetaja üldiselt heas kirjas, anti jaatav vastus tema palvele lubada „Postimeest" välja anda päevalehena, mis sai reaalsuseks 1891. aasta aprillis.

Lehe trükiarv oli Hermanni toimetamise all keskmiselt 1500-2000 eksemplari. Rahvuslikke ideid kandis leht läbi kõigi venestusaastate, see ülistas eesti keelt ja muusikat, mille taga seisis toimetaja mõneti naiivne usk luule ja muusika imettegevasse jõusse rahva elus. Hermann toetas kõiki riigivalitsuse poolt vastu võetud ümberkorraldusi, üritades neis alati näha midagi positiivset eesti rahva jaoks. Tänu laiale kaastööliste ringile kujunes „Postimees" algusest peale sisuliselt huvitavaks, mitmekülgseks ja harivaks. Kui Hermann armastas kirjutada muusikast, keelest ja kirjandusest, siis E. Vilde osalemisega ajalehe töös hakkas selles rohkem esile kerkima realistlik ellusuhtumine ja pragmaatilisus.

Vähemalt kord nädalas hakkas „Postimees" pakkuma pikemat ja tõsisemat välispoliitika ülevaadet, tähtsaid uudiseid saadi päevalehele omase eelise kohaselt avaldada kohe ja kui võimalik tehti seda alati koos selgitustega. Kui Vilde 1888. aastal lehe toimetusest lahkuma pidi, jätkas Hermann tema alustatud tõsist joont. Eesti kirjavara järgimine ja hindamine oli aga alati ajalehes kesksel kohal. Tihti tekkisid vastasseisus ning sulelahingud „Eesti Postimehe", „Virmalise", „Valguse" ja eriti „Olevikuga", kuid „Postimehe" eelis nende ees oli ilmumine päevalehena.

Lumiste, Leho. Eesti ajakirjanduse ajalugu. Stockholm, 1977
Helm, Heinrich. Lühike Eesti ajakirjanduse ajalugu. Tartu, 1936
Peegel, Juhan et al. Eesti ajakirjanduse teed ja ristteed. Eesti ajakirjanduse arengust XVII sajandist XX sajandini. Tartu, Tallinn, 1994

Foto: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0a/Karl_August_Hermann.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • maja
  • mõis
  • nool
  • raamatukogu
  • ring
  • ülikool
  • vaade