Rootsi vallutus lõpetab jesuiitide töö Eesti aladel

kaardile

1625

Pärast seda, kui Rootsi oli Venemaaga 1617. aastal rahu sõlminud, algas Liivimaal taas sõda. 1618. aastal sõlmiti siiski kuueks aastaks rahu, aga jõuvahekord kujunes Poola kahjuks ning üha enam sattus ohtu ka jesuiitide töö. Kui rootslased vallutasid 1621. aastal Riia, otsustasid mitmed jesuiidid ka Tartust lahkuda, aga sel korral ei suutnud kuningaks saanud Gustav II Adolf linna veel vallutada. Preestrid naasid Tartusse pärast järjekordse relvarahu sõlmimist.

Justkui järgnevaid sündmusi ette kuulutades, süttis 1624. aastal Tartu Toomkirik - suurim katoliku kirik Baltimaades - mis on tänaseni varemes. 1625. aasta talvel ütlesid rootslased vaherahu üles ning Gustav Adolf saabus suure sõjaväega vallutatud Riiga, kust alustati rünnakut sisemaa suunas, põhja poolt ründasid augustis Rootsi väepealikud Jakob De la Gardie ja Gustav Horn Tartut. Pärast linna lühiajalist pommitamist lepiti kokku kapitulatsioonis, mis sai teoks 26. augustil. Kõik aadlikud, sõjaväelased ja jesuiidid võisid puutumatult koos oma liigutatava varaga lahkuda.

28. augustil lasi Jakob De la Gardie pidada protestantliku jutluse endises jesuiitide Maarja kirikus. Alates sellest päevast võeti Tartus taas kasutusele ka vana kalender ja jesuiitide enam 40-aastane tegevus oli läbi saanud. Jäljed neist kadusid linnast kiiresti: Katariina kirik oli nii rängasti kannatada saanud, et seda ei võetud enam kasutusele, endised kloostrihooned, mis olid jesuiitide elu- ja töökohaks, tehti maatasa, sest neid ei olnud kahjustuste tõttu praktiline säilitada. Maarja kirikust sai algselt Rootsi garnisoni kirik, 1632. aastal aga vastrajatud ülikooli kirik.

Helk, Vello. Jesuiidid Tartus. Tartu, 2003
Laur, Mati. Eesti ajalugu varasel uusajal 1550-1800. Tallinn, 1999
Kruus, Hans (toim) et al. Eesti ajalugu III. Rootsi ja Poola aeg. Tartu, 1940

Kohati kasutatud TÜ aine „Eesti varauusaja ajalugu" Enn Küngi loengute materjale.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kivid
  • kool
  • nool
  • tulease