Jesuiitide tegevuse taastamine Tartus

kaardile

1603

1603. aastal vallutasid Tartu aga taas Poola väed, kelle kannul tulid ka jesuiidid, kes võtsid taas üle oma kolleegiumi, maavaldused ja muu kinnisvara. Väidetavalt oli hoonete seisukord kohutav: neid oli maha kisutud, lõhutud ning põletatud ja hävitatud oli ka raamatukogu. Lisaks oli kolleegiumit sõja ajal kasutatud avaliku seegina, kus paljud olid haigustesse või nälga surnud, nii et hoonete lähedalt leiti suur hulk laipu. Hukkunud või põgenenud olid ka talupojad, varem jesuiite sissetulekuga varustasid.

Jesuiitidele kinnitati nende vanad ning ka mõned uued maavaldused elukulude katteks, lisaks oli neil mõningasi säästetud summasid. Pärast Tartu tagasivallutamist teenisid preestrid peamiselt Poola sõjaväelasi. Elati ränkades tingimustes, mida muutis hullemaks möllav katkuepideemia. Kohal oli ainult kolm jesuiiti, kes olid Tartus elanud ka sõja eel, aga õigel ajal põgenenud. Nende peamine ülesanne oli anda sakramentide jagamisega vaimulikku tuge allesjäänud katoliiklastele ja sõjaväele, sest teisi preestreid polnud võimalik leida kogu Liivimaalt.

Pihilkäijate arv kasvas sõja-aastatel ja vahetult selle järel kiiresti ning leidus ka mitmeid usust taganejaid, kes nüüd taas katoliku kirikuga liitusid. Jesuiidid võtsid endale ka mitmeid linnamaju, mis halvendas nende suhteid kohalike kodanikega. 1610. aastatel ei olnud Tartus kunagi aga rohkem kui viit jesuiiti, mis oli selge langus võrreldes sõjaeelse 19 preestriga. Samuti ei jagatud mingit kooliõpetust ning ka misjonitöö ei olnud väga aktiivne.

Helk, Vello. Jesuiidid Tartus. Tartu, 2003
Kruus, Hans (toim) et al. Eesti ajalugu III. Rootsi ja Poola aeg. Tartu, 1940


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kivid
  • kool
  • nool
  • tulease