Tartu jesuiidid vangistuses

kaardile

1601

Algselt jäid jesuiidid vangideks enda kolleegiumis, pärast kolme kuud viidi nad linnusesse, kus neile eraldati väike kamber. Nad püsisid elus peamiselt almuste abil, mida nad saatsid kerjama enda õpilasi, sest rootslased neile korralikult süüa ei andnud. Samuti mõnitati preestreid ja neid sunniti osalema usuliste rongkäikude paroodiatel. Pärast rohkem kui kuuekuulist vangistust viidi jesuiidid edasi Tallinnasse ja sealt laevaga edasi Stockholmi, kuhu nad saabusid 1601. aasta augustis ja kus nad erinevatesse kohtadesse laiali paigutati.

Mõned jesuiidid said Rootsis üpriski vabalt liikuda ning neid ei koheldud otseselt kehvasti, teised aga elasid viletsamates oludes ning 1603. aastal nõudis katkuepideemia neist nelja elu. Peamiselt lootsid jesuiidid vangide vahetusele, et vabaks pääseda, sõda kestis aga edasi ning seda ei toimunud. Kui 1602. aastal poolakaid sõjaline edu saatis, paistis vangide vahetamine aga järjest tõenäolisemana. Siiski luhtusid läbirääkimised korduvalt ja jesuiidid vabastati lõpuks 1606. aastal Stralsundi sadamas.

Kuigi Tartu oli 1603. aastal taas poolakate kätte langenud, ei pöördunud ükski vabastatud jesuiitidest sinna tagasi. Isegi need, kes olid linnas tegutsenud esimeste preestrite saabumisest peale ning ära õppinud eesti keele, eelistasid mujale siirduda.

Helk, Vello. Jesuiidid Tartus. Tartu, 2003


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kivid
  • kool
  • nool
  • tulease