Jesuiidid Pärnus

kaardile

1586

Pärnu pidi samuti olema oluliseks misjonikeskuseks, kuid see ei omanud jesuiitide jaoks niivõrd suurt tähtsust kui Tartu ning seal ei saavutatud ka samaväärseid haridusalaseid ning kultuurilisi arenguid. Märkimisväärseimaks jesuiidiks, kes läkitati Stephan Bathory palvel tänapäevase Eesti aladele, oli Fabricius Quadrantinus - väga karismaatiline inimene, kes enda religioosset tööd väga pühendunult võttis. Temast on maha jäänud mitmeid erakirju, mille ta saatis enda vaimsele isale Ernlandi piiskopile, milles ta räägib enda tegevusest Pärnus.

On selge, et Quadrantinuse puhul oli tegu erudeeritud inimesega, kes valdas vabalt saksa keelt ja õppis aja jooksul selgeks ka eesti keele. Tema kirjadest ilmneb, et jäikust, mis oli Tartu jesuiitidel, tal polnud, aga ta suutis linnas leida kompromissi luterlastega. Üheks selle näiteks on, et Nikolai kirikut, mis oli ainus suur pühakoda Pärnus, suudeti protestantidega jagada. Quadrantinius on plaaninud ka misjonitegevuse jätkumist Rootsi võimu all olevale Eestimaale, aga see jäi paljuski ainult unistuseks ning mees lahkus peagi ka Pärnust.

Laur, Mati. Eesti ajalugu varasel uusajal 1550-1800. Tallinn, 1999
Kruus, Hans (toim) et al. Eesti ajalugu III. Rootsi ja Poola aeg. Tartu, 1940


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kivid
  • kool
  • nool
  • tulease