Katoliiklus Liivi sõja perioodil

kaardile

1561

28. novembril 1561. aastal sõlmiti Vilniuses pacta subjectonis - leping, millega nii Saksa ordu alad kui Riia peapiiskopkond andsid end täielikult Poola kuninga Sigismund II Augusti (pildil paremal) võimu alla. Vaatamata Poola seostamisele katoliiklusega ei etendanud usuküsimus Liivimaal enne 1582. aastat peaaegu mingit osa. Sigismund August oli alistumislepingute kaudu kinnitanud Augsburgi usutunnistuse kehtivust enda uutel võimualadel. Reformatsioon oli sel ajal ka Poolas jõudsasti levimas ning renessansi ja humanismi vaimus üles kasvanud kuningas ei tundnud usulist sallimatust.

1576. aastal Poola kuningaks saanud Stephan Batory (pildil,all) oli valmis luteri usku taluma aga ainult katoliikluse kõrval: tegu polnud fanaatilise usu eest võitlejaga, aga ta otsustas, et riik peab enda sidemeid katoliku kirikuga tugevdama ning alustas enda lähikonnast protestantide kõrvaldamist. Monarh olevat käsitlenud Liivimaad tabula rasana, kus tuleb sõjas kättevõidetud kuningliku õigusega ketserlus välja juurida ja taaskehtestada katoliku usk. Kuningal oli ka oma pihiisa, jesuiit Peter Skarga, kes oli ordu mõjukaim esindaja Ida-Euroopas.

Vastureformatsiooni küsimuses pidasid nii kuningas kui Skarga nõu paavsti saadikuga, jesuiit Antonio Possevinoga, kellel oli väärtuslikke kogemusi seoses misjoniga Põhjamaades: 1577. aastal oli paavst Gregorius XIII saatnud ta Rootsi, mõjutamaks riiki tulema üle katoliku kiriku rüppe - see siiski ei õnnestunud. Possevino seisukoht oli, et vastureformatsiooni saadab Liivimaal edu vaid siis, kui õpetatakse välja piisaval hulgal kohalikku päritolu preestreid. Seetõttu soovitas ta innukalt paavstlike seminaride rajamist, kus tasuta hariduse saaksid noored inimesed maadest, kus protestantism on valitsev usk või oli jõudsasti levimas.

 

Helk, Vello. Jesuiidid Tartus. Tartu, 2003
Laur, Mati. Eesti ajalugu varasel uusajal 1550-1800. Tallinn, 1999
Kruus, Hans (toim) et al. Eesti ajalugu III. Rootsi ja Poola aeg. Tartu, 1940

Foto: Wikipedia

 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kivid
  • kool
  • nool
  • tulease