Piiritusekaubandus pärast keeluseaduse tühistamist

kaardile

1936

Aastail 1933-34 salapiiritusevedu vähenes - seda põhjustas piirivalve intensiivne tegevus ja tihe koostöö riikide vahel. 1933. aastal pidas küll Soome piirivalve kinni näiteks paadi, mis oli üle lahe sõitnud 3000 kilose kartulilaadungiga, mis oli katteks aluse alla peidetud kahele torpeedole, milles oli 90 piiritusekanistrit. 1935.-36. aastal tegutses Läänemerel neli suuremat piirituse emalaeva, mis vahel liikusid ka Soome lahte, kus nende tegevus aga alati piiratud oli.

1937.-38. aastal elavnes piiritusevedu Eestist veidi, mõned konterbandistid tõid enda piirituse-emalaevad lausa siinsetesse vetesse. Siiski jäi salakaubavedu sel perioodil märksa tagasihoidlikumaks kui keeluseaduse päevil.

Veel 1930. aastate lõpul, kui illegaalse märjukese transport oli juba vaibunud, tabas Soome piirivalve Korppoo saare juures suure Eesti mootorpaadi, mille lastiks oli 30 000 liitrit piiritust. Pardalt leitud paberite hulgas oli ka Soome kodanike nimekiri, kes olid piirivalvele teada varasematest salakaubaafääridest. Iga nime järel oli ka arv, näiteks 2500 ltr - ilmselgelt olid kirjas lasti vastuvõtjad. Paadi kapten aga selgitas, et tegu on tema soome sõpradega, kes käisid Tallinnas ja olid temalt laenanud erineva suurusega summasid, et Eestis pidutseda. „Ltr" ei tähendavat muud, kui „lähme teeme rjumka".

 

Pullat, Raimo; Pullat, Risto. Viinameri: salapiiritusevedu Läänemerel kahe sõja vahel. Tallinn, 2010
Pullat, Raimo. Salapiirituse vedu Eestist Soome 1919-1939. Tallinn, 1993


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kool
  • kõrts
  • maja
  • matkamine
  • nool
  • ring
  • sadam
  • vaade