Salapiirituse vedu professionaliseerub

kaardile

1924

1924. aastat peetakse salapiirituseveo ajaloos erakordseks: see omandas professionaalse iseloomu. Puhkes ka tõeline piiritusesõda smuugeldajate ja seadusekaitsjate vahel. Kui 1920. aastate alguses oli salapiiritusevedu omanud veel juhulikku ilmet, siis kümnendi keskel hakkas tekkima elukutseliste salakaubitsejate sotsiaal-professionaalne kiht, kuhu kuulus nii vaeseid kalureid kui rikkaid laevaomanikke. Ainuüksi 1924. aasta suve ja sügise jooksul olevat Eestist põhjanaabritele viidud üle 2 miljoni liitri piiritust. Sel aastal rekvireeris Soome toll aga vaid veidi rohkem kui 200 000 liitrit piiritust - mis klapib varasema suutlikkusega 10% illegaalsest impordist tabada.

Ilmekalt demonstreerid salakaubaveo kasvu tõsiasi, et 1927. aastal rekvireeriti juba 1,7 miljonit liitrit salapiiritust ning järgmisel aastal ligi 2 miljonit. Suurte laevade kasutamisest annab tunnustust tõsiasi, et tegutsesid alused, mille lastiks oli 270 000 liitrit 96% piiritust. Soome tollipiirkondadest võeti kõige rohkem piiritust ära Helsingis ja selle lähiümbruses, Porvoos, Loviisas, Kotkas, Turu saarestikus, Hankol ja Viiburis ning selle lähemal tagamaal.

1920. aastate keskel hakkasid tõusma ka piirituseveoks kasutatud paatide kiirusenäitajad: suuremad alused võisid liikuda juba kiirusega 25 sõlme. Selline paat võis üle lahe vedada juba 25 000 liitrit piiritust - märjukest kasutati tihti ka aluste kütusena, kuna piiritus oli odav. Eesti piirivalve kolmemootorilised paadid jäid 1924. aastaks üsna selgesti salakaubavedajate lennukimootoriga alustele alla. Mõnikord tuli aga piiritus ka üle parda heita: tavaliselt oli see peidetud kanistritega kottide sisse, mis piirivalve- või tollilaeva lähenedes uputati - kahju oli muidugi suur, aga vähemasti jäid süüdlased karistamata ning nende paati ei võetud ära.

Hiljem hakati piiritust vedama nn torpeedoga: need ehitati neljast nurkraualatist, mis ühendati poltidega ning mille vahele pandi piiritusenõud. Torpeedo esiotsa pandi püramiidikujuline veelõikaja, mis kinnitati paadi külge, salakaup ise jäi vee alla. Sellise meetodiga sai transportida lausa kuni 920 liitrit piiritust.


Pullat, Raimo; Pullat, Risto. Viinameri: salapiiritusevedu Läänemerel kahe sõja vahel. Tallinn, 2010
Pullat, Raimo. Salapiirituse vedu Eestist Soome 1919-1939. Tallinn, 1993

 

 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kool
  • kõrts
  • maja
  • matkamine
  • nool
  • ring
  • sadam
  • vaade