Salakaubavedajad mängivad piirivalve üle

kaardile

1922

Kui salakaubanduse vedu oli algselt suhteliselt juhusliku ilmega ning sellega tegelesid lihtsalt omakasu taotlevad randlastest avantüristid, siis alates 1922. aastast võib märgata elukutseliste salakaubitsejate esilekerkimist. Osa randlasi, nähes Soomes keelatud märjukese müümise head tasuvust, pühendusid täielikult selle veole - kalastamisega tegelesid sellised isikud veel ainult jälgede segamiseks. Neid ei kohutanud ka mitmekordsed vahelejäämised, vaid iga arreteerimist üritati heaks teha järjekordse piirituselaadungi kohaletoimetamisega.

Tihti ei leppinud salakaubavedajad ka esimeses instantsis tehtud kohtuotsusega, vaid kaebasid selle edasi, nii et protsessid kestsid aastaid ning süüdlased lükkasid edasi vangistusse sattumist, mis äri katkestaks.

Ametlike andmete kohaselt tabasid piirivalvajad 1922. aastal salakaubavedajaid kuuel juhul ning konfiskeerisid umbes 8200 liitrit piiritust. See moodustab aga vaid kümnendiku eelmise aasta kogusest. Põhjuseks pole mitte piirituse illegaalse veo vähenemine, vaid tõsiasi, et salakaubavedajad mängisid lihtsalt piirivalve üle. Soome diplomaatiline esindaja teatas enda salajases kirjas Eesti välisministrile 1922. aasta juunis ka seda, et Eesti toll on korrumpeerunud, kuna sealt lekib salapiiritusevedajatele informatsiooni kavandatavatest piirivalveoperatsioonidest.

1922. aasta mais võeti Riigikogus vastu seadus, millega pandi alus Eesti kutselisele piirivalvele, mille üheks tähtsaimaks ülesandeks oli salakaubavedajate takistamine. Palju viidi teenitusest seeläbi ära noori ettevalmistuseta ajateenijaid ning teisi vastutusrikkaks tööks vähesobilikke inimesi, kes asendati professionaalsete piirivalvuritega.


Pullat, Raimo; Pullat, Risto. Viinameri: salapiiritusevedu Läänemerel kahe sõja vahel. Tallinn, 2010
Pullat, Raimo. Salapiirituse vedu Eestist Soome 1919-1939. Tallinn, 1993


 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kool
  • kõrts
  • maja
  • matkamine
  • nool
  • ring
  • sadam
  • vaade