Piirituseäri aktiviseerumine

kaardile

1921

Kindel on see, et salakaubanduses toimus 1921. aastal murrang, sest Eesti rannavalve poolt tabatud salapiirituse kogus ületas kümnetes kordades eelmise kahe aasta näitajad. Kui 1919-20. aastal jäid vahele üksikud hangeldajad mõnest liitrist kuni mõnesaja liitrini ulatunud kogustega, siis 1921. aastal olid äris aktiivsed juba tõsised tegijad, kellelt ära võetud salapiirituse kogused ulatuvad mitmel puhul tuhandetesse liitritesse.

Näiteks peeti 1921. aasta septembris Vormsi lähedal kinni mootorpurjekas, millelt avastati illegaalset vägijooki 52 000 liitrit. Kuna Lätis oli piiritus Eesti omast odavam, käisid lääne-eestlased tihti sealt märjukest kokku ostmas: 1921. aastal tabati Kuivastu juurest ka mootorpaat, millel oli 4800 liitrit Saksa ja Taani (Eesti omast vähem kvaliteetset ja odavamat) piiritust. Ühe soomlaste mootorpaadi ning Eesti rannavalve vahel toimus 1921. aastal ka juba lahing: viimane olevat tulistanud 250 pauku, aga paat, millel olnud kuulipilduja, pääses siiski põgenema.

1921. aastal veeti Soome tolli andmetel riiki sisse hinnanguliselt 500 000 liitrit salaalkoholi, millest umbes 400 000 oli arvatavasti eestlaste teene. Eesti valitsus soovis aga samal aastal saada piiritusekaubanduse eest 600 miljonit marka tulu - s.o. neljandik kuni viiendik riigieelarvest! 1921. aasta aprillis tabati Tallinna lahel ka piiritusevedajate mootorpaat, mille meeskonna sõnul olevat neil „Eesti Vabariigi valitsusega mingisugune salaleping olla tehtud, mille järele neil õigus on igal ajal ja igasugusel määral piiritust välja vedada." Kuna vastavat dokumenti ei leitud, võeti mehed vastutusele, aga paat kästi hiljem sõjaministri korraldusel vabaks lasta. Salapiirituseärisse olid sel ajal segatud seega väga kõrgetel positsioonidel mõjukad Eesti ametiisikud.

Nutikad salakaubavedajad mõtlesid välja mitmeid leidlikke viise, kuidas keelukaupa põhjanaabrite juurde toimetada. 1921. aasta juunis viis näiteks lõbureisijaid Tallinnast Helsingisse aurik, kus mängis Politseivalitsuse orkester, mille suurt trummi aga kordagi reisi ajal ei löödud. Soome toll taipas, milles asi on ning leidis trummist 10-liitrise piiritusekanistri.


Pullat, Raimo; Pullat, Risto. Viinameri: salapiiritusevedu Läänemerel kahe sõja vahel. Tallinn, 2010
Pullat, Raimo. Salapiirituse vedu Eestist Soome 1919-1939. Tallinn, 1993


 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kool
  • kõrts
  • maja
  • matkamine
  • nool
  • ring
  • sadam
  • vaade