Esimesed piirituseärimehed

kaardile

juuli 1920

1920. aastate alguses toimus salapiirituseveo nn metsik periood, kus äri alles välja kujunes. Kiire rikastumise nimel võtsid sellega tegelemise riski mitte ainult lihtsad randlased, vaid ka ametnikud, sealjuures mõned kõrged riigiametnikud. Piirivalve tegevus oli suuresti ebaefektiivne, kuna valvureid oli vähe ning puudu jäi ratsahobustest ning mootorpaatidest. Ka riigi huvi selle takistamiseks jäi leigeks, kuigi 1921. aasta veebruaris on Rahaministeerium otsustanud lõpetada piirituse väljastamise kõigile eksportööridele, murdes sellega nende sõlmitud lepinguid. Ka see samm ei suutnud aga üha kasvavat salapiiritusekaubandust ohjeldada.

1920. aastal oli äri üle Soome lahe juba selgesti alanud: sel aastal tabati Eestis hulk vägijooke välja vedavaid kaupmehi, kellelt konfiskeeriti kokku umbes 1500 liitrit piiritust - kindlasti jõudis aga veelgi suurem hulk Soome kohale. Randlased reageerisid põhjanaabrite keeluseadusele võrdlemisi kiiresti ja otsustavalt. Nii eestlaste kui soomlaste paatidel asuti erinevatel üle lahe toimetama Eesti piiritusetehaste toodangut.

Aja jooksul jäi väikelaevade kasutamine aga üha harvemaks, piiritust transporditi suurematel praamidel Naissaarele ja Kokskärile (Kerile), kus see peideti. Sealt toimetasid saarte asukad märjukese salakaubana edasi. Sel etapil tegutsesid salapiirituseäris siiski üksikud paatkonnad mitte suurärimehed mitmete laevadega, nagu hiljem.

Soome rannad ja sealsed elanikud olid eestlastele tuntud ka Soomes rändkalapüügil käimise ning varasema legaalse sõbrakaubanduse tõttu, mis üle lahe sisuliselt juba aastasadu toimunud oli. Paljud piiritusevedajad olid kalurid, kes tihti tegelesid enda peamise elualaga illegaalse tegevuse varjamiseks edasi. Soome ja Eesti randlaste vahekord oli enamasti sõbralik ja usalduslik: soomlased maksid näiteks tihti eestlastele suuri summasid piirituse eest ette.

 

Pullat, Raimo; Pullat, Risto. Viinameri: salapiiritusevedu Läänemerel kahe sõja vahel. Tallinn, 2010
Pullat, Raimo. Salapiirituse vedu Eestist Soome 1919-1939. Tallinn, 1993

Foto:http://ww3-parnu.postimees.ee/foto/6/6/1436648fccaf5f272b_1.jpg


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kool
  • kõrts
  • maja
  • matkamine
  • nool
  • ring
  • sadam
  • vaade