Risti Põhikool

kaardile

1683

Koolihariduse algus Harju-Madise ja Risti kihelkonnas on oluline teetähis kogu Eesti kooliajaloos. Siin alustas oma koolitööd Bengt Gottfried Forselius, silmapaistvaim figuur talurahvahariduse ajaloos. Tema isa, Johann Forselius, Harju-Madise ja Risti õpetaja (1641 - 1684), oli pärit Botnia lahe äärest, sünnipäralt rootslane.

Peale poolelijäänud õpinguid Wittenbergi ülikoolis oli Bengt Gottfried 1683.-84.a. talvel taas kodumail ning alustas Arul Risti pastoraadi rehetoas oma koolmeistritegevust, millest saadud kogemusele tugines tema edasine tegevus Tartus koolmeistrite seminaris.

Järgnev periood, 1688.-1696.a. möödus Harju-Madise ja Risti kirikuõpetaja - Gabriel Herlini ja Gustav Johann Laurentiuse - pideva kanakitkumise õhkkonnas, põhjuseks nii isiklikud lahkhelid kui ka tööalased arusaamatused. See kõik heitis varju ka kohalikele koolioludele. Alates 1699.a. ei saanud Harju-Madise ja Risti koolmeistrid oma ettenähtud tasu kätte. Seetõttu pole neil 1700.a. alates noorte lugemaõpetamisega korralikult tegeleda õnnestunud. Erandliku kuningalt saadud rahalise toetuse ärajäämisel nivelleerusid koolilolud teistes kihelkondades valitsenud tasemele ning ka koolimajad lagunesid.

 

Allikad: Risti Põhikool http://ristipk.edu.ee/ajalugu.html

Forseliuse Selts http://www.forselius.ee/index.php?page=rootsi-aja-koolid-1998-a

 

 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kool