Pärnu-Jaagupi Gümnaasium

kaardile

märts 1687

Pärnu-Jaagupi kihelkonna koolide ajalugu ulatub 17.sajandisse. Nimelt oli juba 1680.aastal Pärnu-Jaagupi kiriku juures olemas köstrikool soomlasest köster-koolmeistriga, kes veidi ka lugeda osanud. Põhjasõda lõpetas koolitegevuse kihelkonnas täielikult. Uuesti hakkasid koolid tegutsema 18.sajandi esimesel poolel. 1770.aastal töötas Pärnu-Jaagupi kihelkonnas kihelkonnakool ja neli mõisakooli (Halinga vald)

Forseliuse Seltsi andmetel toimus aga õppetöö esmamainimine Pärnu-Jaagupus 7 aastat hiljem, nimelt 1687. aastal.

1819.a. Liivimaa talurahvaseadusega pannakse alus kohaliku koolielu järjekindlale arengule. Nõudis ju seadus igas vallas oma vallakooli ja igas kihelkonnas kihelkonnakooli avamist.

Jaagupi kihelkonnakool alustab tegevust 1822.a. ja töötab ühtejärge 13 aastat. Õpilaste arv koolis oli ettenähtud vähemalt 12. Paraku ei saadud alati arvu kokku. Seetõttu jätkub tegevus alles 1842.a., mil nõutud arv kokku saadi.

1858.a. on kooli tegevus taas soikumas - jälle kimbutab õpilaste puudus. Viimases hädas hakatakse kooli lubama ka saunameeste poegi.

1879.a. lõpetab köstrikool õpilaste puudumisel siiski tegevuse. Uuesti alustab kihelkonnakool tegevust kohaliku kõrtsimaja leeritoas. Ettevõtlikule pastorile ei meeldinud, et paljud luteriusulised lapsed Uduvere õigeusulises kirikukoolis käisid ja ta kinkis platsi uue koolimaja ehitamiseks: veise söödimaa tüki Kalli maantee ääres köstri kopli ja kirikumõisa põllu vahel.

Kogu kohaliku rahva kaasabil valmis koolimaja 1901.a. septembri lõpuks. Kirik küll ehitust ei toetanud, kuid kogu ettevõtmise peaorganisaatoriks oli pastor SCHULTS ise.
1901.a. 30 septembril jätkab kihelkonnakool 40 õpilasega tööd vastvalminud koolimajas. 1913. aastal valmib kahekorruseline juurdeehitis.

 

Allikad: Halinga valla kodulehekülg http://www.halingavald.ee/index.php?menuID=82

Forseliuse Selts http://www.forselius.ee/index.php?page=rootsi-aja-koolid-1998-a

Pärnu-Jaagupi Gümnaasium http://www.pjg.ee/

Foto: Postimees http://www.24tundi.ee/90039/parnu-jaagupis-avati-meisterdamiskoda/


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kool