Lüganuse Keskkool

kaardile

1694

Arhiivifondi "Eesti evangeeliumi luteriusu kiriku" Lüganuse koguduse dokumentides, kroonikalistes märkmetes on märgitud, et Lüganuse koolimaja ehitati 1694. a. Õppetöö esmamainimine Forseliuse Seltsi andmetel samal aastal.

Koolmeistrile määrati aasta palgaks 16 tündrit vilja (Tallinna mõõdus). Koolmeister sai lisaks sellele iga kooliastunud lapse pealt ühe vasktaalri ning kui õpilane lahkus koolist lugedaoskajana, veel ühe vasktaalri.

1698 .a. visiteerimisprotokollist loeme, et enne 1696 -1698 aastate näljahäda töötas kihelkonnas üks kool - Lüganusel. Nälja ajal õpetaja lahkus, kuna talurahvas enam lapsi kooli ei saatnud. Põhjasõja ajal puuduvad koolide kohta andmed. 23. juuni 1717. a. protokollis märgitakse, et sõja ajal põlesid koolid maha.

1723. a. pöördus valitsus mõisnike poole palvega ehitada koolimaja ja panna ametisse koolmeistrid. Kindralkuberneri Brouni koolipatendi ellurakendamisel 1765. a. pandi alus Lüganuse kihelkonna koolidele. Siit selgub, et 1768. a. oli Lüganusel kool. Õppetöö korraldus ja sisu tolleaegses (18.saj.) koolides jäi madalaks. Seoses kapitalismi arenemisega 19. saj. esimesel poolel olid mõisnikud sunnitud tegelama talurahva õpetamisega. Loodi uued administratiivkeskused - vallad ja nähti ette ka valla ja kihelkonnakoolide asutamine.

 

Allikad: Lüganuse Keskkooli kodulehekülg http://www.lyganuse.edu.ee/lygajalu.htm

Forseliuse Selts http://www.forselius.ee/index.php?page=rootsi-aja-koolid-1998-a

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kool