Kivi-Vigala Põhikool

kaardile

detsember 1687

B.G: Forseliuse Seltsi andmetel ulatub Kivi-Vigala Põhikooli ajalugu aastasse 1687 (nii koolitöö esmamainimine kui ka aastapäeva tähistamine).

Kivi-Vigala kooli sünniajaks peetakse 1687. aastat, millest pärinevad esimesed teated kihelkonnakooli kohta Kivi-Vigalas. Koolis õppis sel ajal 15 õpilast. See kool lõpetas tegevuse 1692. aastal. 1727.-1854. aastani tegutses Vigala kihelkonnakool vaheaegadega Kivi-Vigalas, Naraveres ja Jädiveres.

Aastal 1854 asutati Sääla külla endisesse Raba kõrtsihoonesse kool. Raba koolina tuntuks saanud õppeasutus kujunes Kivi-Vigala piirkonna tähtsaimaks kooliks. 1863. aastal liideti kooliga Jädivere külas asunud Lepiku kool. 1882. aastal tehti hoones kapitaalremont, mille tulemusena saadud välimus on koolihoonel tänaseni. Raba algkooli juures töötas 20. sajandi algul ka suvekool, mis aitas õpilastel linnakoolidesse edasi minna.

Raba algkool suleti 1972. aastal, kui naabruses valmis kaasaegne Kivi-Vigala koolihoone. Uude Kivi-Vigala põhikooli (siis Vigala kaheksaklassilisse kooli) viidi üle Raba algkooli, Peru kaheksaklassilise kooli ning Päärdu algkooli õppevahendid, õpilased ja õpetajad. Esimene direktor oli Jaan Annusver ja õppealajuhataja Elvi Reiner.

2002. aastal tehti Kivi-Vigala koolihoonele kapitaalremont.(Vikipeedia)

 

Kooli enda kodulehel on ajaloo kohta järgnevad andmed:

Kivi-Vigala Põhikool alustas tegevust 1972.a., kui liitusid Peru 8-kl. Kool, Päärdu Algkool ja Raba Algkool. Kool kandis siis Vigala 8-kl. Kooli nime ning selle esimeseks direktoriks oli Jaan Annusver ja õppealajuhatajaks Elvi Reiner.
1976 - 1985 oli koolijuhiks Endel Kärner ja 1985 - 1998 Vello Kübar. Õppealajuhatajatena on koolis töötanud veel Ellen Aitsam, Liidia Veeris, Pille Vanker, Priit Kärsna ja Leili Jaagant.
Kivi-Vigala Põhikool on B. G. Forseliuse Seltsi asutajaliige, mille asutamisel 22.02.1989 osales ka kooli selleaegne direktor Vello Kübar.

 

Allikad: Kivi-Vigala Põhikool http://www.kivi-vigala.edu.ee/parem.html

Vikipeedia http://et.wikipedia.org/wiki/Kivi-Vigala_P%C3%B5hikool

Forseliuse Selts http://www.forselius.ee/index.php?page=rootsi-aja-koolid-1998-a

Foto: http://www.vigala.ee/haridus/haridus.html


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kool