Juuru Ed. Vilde nim. Gümnaasium

kaardile

1695

Esimesed teated kooli kohta Juurus pärinevad 17. sajandi lõpust. Nimelt märgitakse Juuru kiriku visitatsiooniprotokollis 15. jaanuarist 1695, et koolimaja on valmis ja umbes 30 poissi on lugema õpetatud. Koolmeister aga puudub, sest tal ei ole ülalpidamist.

Kus Juuru esimene koolimaja asus, selle kohta andmed puuduvad. Juba paar aastat pärast koolimaja valmimist algas pikk ja raske Põhjasõda, mis tõi kassa nälja ja katkuaastad. Võib arvata, et kooli tegevus katkes ja seda märgitakse ka 1703. aasta augusti visitatsiooniprotokollis. Kuna köstril polevat aega lapsi õpetada, soovitatakse vanematel oma laste õpetamise eest köstrile eritasu maksta. Talupojad aga ei taha sellega nõustuda, kuna neil on suured väljaminekud.

Peale Põhjasõda ühendati Baltimaad Venemaaga. Eestimaa koolide üle otsustamine jäi nüüd Eestimaa provintsiaalkonsistooriumi kompetentsi.

Järgmine teade koolipidamise kohta pärineb 1736. aastast, mil  Rapla maakonna piires asutati kaks kihelkonnakooli, üks Raplas, teine Juurus. Taas mainitakse kooli 1786. aastal. Kas see ka pool sajandit pidevalt töötas, jääb lahtiseks.

18. sajandi teisel poolel elujärg stabiliseerus ja võimud hakkasid nõudma, et iga mõisa juures peab töötama mõisa- või külakool, iga kihelkonna keskuses aga kihelkonnakool. Seega algas küla- ja mõisakoolide võrgu loomine. Eestimaa kindralkuberneri aruandes 1787. aastast talurahvakoolide kohta kohta selgub, et Juuru kihelkonnas tegutsesid mitmed külakoolid, sealjuures ka Juurus. Kui pikk oli aga nende koolide iga ja millistes tingimustes need töötasid, sellest on andmed napid ja lünklikud.

Allikad: Juuru Gümnaasiumi kodulehekülg http://www.juuru.edu.ee/index.php?mainmenuid=2&submenuid=k1

Juuru valla kodulehekülg (fotod) http://www.juuru.ee/?ids=337%7C338&menuID=338 

Forseliuse Seltsi kodulehekülg

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kool