Hargla Kool

kaardile

1687

 

Esimene teade Hargla koolist pärineb 1688.a. Kuna lapsed juba sama aasta jaanuaris õpikuid vajasid, siis on alust arvata, et kool alustas tegevust 1687.a. sügisel. Esimeseks õpetajaks Hargla köstrikoolis oli Koikkülast Zuntsi talust pärinev Reinu nimeline pärisorjast talupoeg. Ta oli hariduse saanud endiselt köstrilt või koguni Forseliuse seminarist.

1765.aastal nõuti Hargla köstrikooli töö parandamist. Nimelt asus köstrikool rehetoas, kus vilja peksti. Hoonel puudusid aknad, ahi ja korsten. Nõuti külakooli asutamist.Taheva mõisa omanik parun von Delwig põikles kõrvale korraldusest uut koolihoonet ehitada, kuid rahatrahviga ähvardamine pani mõisasaksa tegutsema ja väidetavalt 1787.aastal valmis uus koolihoone. Esimest Hargla külakooli kutsuti asukoha järgi Kirepi kooliks.

1829.aastal alustas tööd Hargla Kihelkonnakool senise köstrikooli baasil. Koolis oli kolm klassi ja vastu võeti 24 poissi. Kooli peamiseks ülesandeks oli vallakoolide õpetajate ettevalmistamine. Uues kihelkonnakoolis lasti esimene lend välja 1832.aastal. Sajandi keskel oli kool mitmel korral suletud, sest õpilasi ja õpetajaid ei toetatud piisavalt valla poolt. Halvenes majanduslik olukord. Kuna Hargla koolis õppis ka lätlasi, suheldi omavahel saksa keeles.

1844.aastal oli Kirepi külakoolis rekordarv õpilasi - 120 poissi ja 101 tüdrukut, kokku 221 koolilast.1845.aastal algas massiline vene usku siirdumine, avati õigeusulistele lastele Taheva Evangeeliumi Aleksandri kool, mis likvideeriti 1891.aastal.

1887 - 1903.aastatel seoses venestuspoliitika teostamisega koolides vähenes järsult õpilaste arv ja kool suleti 16-aastaks. Kooli sulgemist kritiseeriti julgelt mitmetes ajalehtedes. Pärast taasavamist tuli õpilastel tasuda õppemaksu (3 rubla aastas).

920. aastal nimetati kool Taheva valla 4-klassiliseks algkooliks, koolikohustus kestis 9-15. eluaastani või neljanda klassi lõpetamiseni.

 

Allikad: Hargla Kooli kodulehekülg http://www.hargla.edu.ee/kool/ajalugu.html

Forseliuse Selts Rootsi Aja koolidest http://www.forselius.ee/index.php?page=rootsi-aja-koolid-1998-a

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kool