Reformatsioon Riia peapiiskopkonnas

kaardile

1546

1546. aastal viidi Riia peapiiskopkonnas läbi reformatsioon ehk rakendati ellu luterlik kirikukorraldus. Selle taga oli protestantlik peapiiskop Wilhelm, Preisimaa hertsogi Albrechti vend. Wilhelm oli juba 1530. aastast peale, mil ta Liivimaale tuli, tugevalt toetanud luterluse edendamist. 1539. aastal Riia peapiiskopiks saanuna pidi ta mängima aga kahepalgelist mängu: paavstile jättis Wilhelm mulje, nagu oleks ta tubli katoliiklane, samas kui liivimaalastel ei jäänud kahtlust, et ta oli uue usu pooldaja.

1546. aastal otsustas Wilhelm aga Liivimaal igasuguse kahepalgelisuse lõpetada ning viis peapiiskopkonnas läbi reformatsiooni. Teda abistas sealjuures kantsler Christoph Sturtz, kes oli õppinud Wittenbergis Lutheri enese juures. Wilhelmit toetas ka Riia rüütelkond, kuid vastu olid katoliiklikud toomhärrad. Siiski õnnestus usupuhastus peapiiskopkonnas läbi suruda, kuid peapiiskopi plaan seda terve Liivimaa ulatuses teha siiski ei realiseerunud, kuna sellele seisis vastu ordu. Ordu vastuseis oli ilmselt ennekõike tingitud sellest, et Wilhelm oli tema poliitiline vastane ning reformatsiooni läbiviimisega oleks tolle tähtsus oluliselt tõusnud.

Üle-Liivimaalise reformatsiooni vastu olid siiski ka teised piiskopid, sest kartsid, et see võib osutuda liialt radikaalseks ja nende võimu murendada. Nõnda õnnestuski Wilhelmil vaid peapiiskopkonnas reformatsioon läbi viia.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • tulease