Volmari maapäev 1525. aasta suvel

kaardile

juuli 1525

1525. aasta juulis toimunud Volmari maapäeval suutsid vana usu pooldajad ridu koondada: ordu, piiskopid ja vasallid liitusid linnade vastu. Vasallide enamik asus uuesti vana usu poolele ilmselt seetõttu, et kardeti reformatsiooni edasist radikaliseerumist, mis võinuks viia samade tulemusteni nagu Saksamaal (seal toimus 1524-25 teatavasti Saksa talurahvasõda). Pealegi olid piiskopid 1524. aastal vasallidele privileegide osas järgi andnud ning seega olid nad omavahel vähemalt ajutiselt lepitatud.

Lisapõhjus, miks Liivimaa jõud selgelt katoliikluse kaitsele asusid, oli ka selles, et Preisimaal oli Saksa ordu kõrgmeister Albrecht sealsed orduvaldused spekulariseerinud ning hakanud protestantlikuks Preisimaa hertsogiks. See oli Saksa ordule valus hoop, kuid siiski mitte surmahoop, nagu on arvatud: kõrgmeistri asetäitjad jätkasid tegutsemist Saksamaal ning alles jäi ka Liivimaa orduharu.

Liivimaa ordumeister Plettenberg oli ka selgelt Preisimaa variandi (maa sekulariseerimise) vastu, sest ta toetas isiklikult katoliiklust, pealegi oli ordustruktuur Liivimaal üpris detsentraliseeritud ehk kohalikud käsknikud (komtuurid ja foogtid) omasid päris suurt võimu. Nemad ei tahtnud aga oma võimu ja valduseid kaotada ning seetõttu oli toetus radikaalsemale reformatsioonile ordus peaaegu olematu. Mõistagi olid reformatsiooni vastu ka piiskopid, kes oleksid sel juhul kõik oma valdused kaotanud.

Seetõttu lepiti Volmari maapäeval kokku järgmist: kuni üldise kontsiilini pidid mõlemad usud kõrvuti eksisteerima, munga-nunnakloostrid samuti säilima ja need, mis juba likvideeritud, tuli taastada, nagu ka kõik kirikuvarad. Need otsused olid selgelt suunatud linnade huvide vastu, kuid kodusõda või vägivaldset sundi siiski ei järgnenud, sest Plettenberg soovis sisemist rahu säilitada. Küll aga pidurdus reformatsiooni hoog järsult; linnades jäi see küll püsima, kuid mujal levis see järgnevalt väga aeglaselt.

Allikas: Eesti ajalugu. II, Eesti keskaeg. 1937.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • tulease