Pildirüüste ja reformatsiooni võit Tartus

kaardile

07. jaanuar 1525

Tartus õnnestus piiskop Blankenfeldil kuni 1524. aasta sügiseni reformatsioonimeelsust alla suruda. Kuid 1524. aasta oktoobris saabus linna kasuksepp Melchior Hoffmann, kes oli harimatu, kuid fanaatiline usukuulutaja. Ta hakkas pidama sütitavaid jutluseid, mis kuni jõuludeni oli veel vaoshoitud, sest ka Blankenfeld viibis linnas.

Kuid kui piiskop linnast lahkus, muutusid Hoffmanni jutlused üha radikaalsemateks. 7. jaanuaril 1525 tungisid reformatsioonimeelsed linlased Maarja kirikusse, ajasid katoliikliku jumalateenistuse laiali ning Hoffmann asus seal kõnelema. Seejärel algas linnas pildirüüste, mille alla sattusid kõik all-linna kirikud, lisaks katoliiklikele ka venelaste Nikolai kirik.

10. jaanuaril ründasid eestlastest ja sakslastest tartlased ka Toomemäge, kuid löödi foogt Peter von Stackelbergi poolt tagasi, 2 eestlast ja 2 sakslast sai surma. Järgmine rünnak oli aga juba edukam ning Toomkirik ja toomhärrade majad langesid samuti rüüstamise alla. Linlased tahtsid piirama asuda koguni piiskopilinnust, kuid siis õnnestus sõlmida kompromiss: rae, toomhärrade, vasallide ja kodanikkonna ühiskomisjon asus linnust valitsema. Samuti otsustati, et protestantlikud jutlused toimuvad all-linnas, katoliiklikud aga Toomkirikus.

Esialgu oli Tartus aga vaid üks protestantlik jutlustaja: Melchior Hoffmann. Too oli aga väga radikaalne ning raele oli selge, et ta ei suuda ega taha rahvahulki kontrolli all hoida. Seetõttu paluti Riiast abiks Sylvester Tegetmeyer, kes pidas veebruaris 2 nädalat järjest 2 korda päevas jutluseid. Hiljem lisandus ka teisi kirikuõpetajaid. Sama aasta lõpu poole sai raad Hoffmannist lahti, saates ta valekaebusega linnast välja. Too läks Tallinna, hiljem rändas aga tagasi Saksamaale, kus lõpuks suri vangistuses.

Tartu raad aga sai Tallinnast abiks salga palgasõdureid, kelle abil võttis peagi ka Toomemäe ja linnuse valitsemise enda kätte.

Allikad: Eesti ajalugu. II, Eesti keskaeg.1937.

Lauri Vahtre. Eesti ajalugu gümnaasiumile. 2004.

Andres Adamson, Toomas Karjahärm. Eesti ajalugu gümnaasiumile. 2004.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • matkamine
  • mõis
  • näitus
  • tulease